yangına dayanıklı kapı

Yangına Dayanıklı Kapı Fiyatları ve Modelleri

Yangına dayanıklı kapı ya da yangın kapısı özellikle otel, yurt ve hastane gibi toplu yaşam alanlarında kullanılan kapı çeşididir. Bu yangına dayanıklı kapı fiyatları yangın kapısı modeline bağlı olarak değişmektedir. Aşağıda en kaliteli ve hoş tasarımlı yangın kapısı modellerini inceleyebilirsiniz. Evkap kalitesi ile üretilen yangın kapıları uluslararası akredite kuruluşlar tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır.

Yangına Dayanıklı Kapı Modelleri

Peki yangına dayanıklı kapı nedir? Yangına dayanıklı kapı nasıl yapılır? İnceleyelim.

Yangına Dayanıklı Kapı Nedir?

Yangına dayanıklı kapı 30, 60, 90 ve 120 dakika olarak yangına dayanıklı şekilde yangın yönetmeliğine uygun olarak üretilen iç kapı çeşididir. Yangın yapıları iç mekanda yangın başladığı andan itibaren yangının hızını yavaşlatan bir yapıya sahiptir. Buna göre 30 dakika yangına dayanıklı kapı, 60 dakika yangına dayanıklı kapı, 90 dakika yangına dayanıklı kapı ve 120 dakika yangına dayanıklı kapı olmak üzere 4 çeşit yangın kapısı bulunmaktadır.

Doğal afetlere karşı iç mekanları daha korunaklı hale getirmemiz için üretilen kapılardır yangın kapıları. Bu yüzden özellikle kişi sayısının fazla olduğu yangın durumunda büyük bir karmaşanın çıkabileceği okul, hastane, yurt, devlet daireleri ve benzeri yerlerde yangın kapısı kullanımı yaygındır.

Peki yangına dayanıklı kapı nasıl yapılır? Evkap olarak bugün sizlere bu konu hakkında biraz bilgi vereceğiz.

Yangına dayanıklı kapı nasıl yapılır?

Yangına dayanıklı kapılar özel paneller ve aksesuarlar kullanılarak üretilir. Yüksek sıcaklığa ve yangına dayanıklı olan bu panellerin kapı içlerine yerleştirilmesi ile oluşturulan bu kapılar hayat kurtarmaktadır.

Kapılar hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bazen ,otel oda kapısı, hastane ya da okulda kısacası, yapıların hepsinde birbirinden farklı kapılar bulunur. Tüm kapıların aynı işleve sahip olduğu düşünülse de bazı kapılar daha özeldir. Bu kapılar arasındaki en önemli kapı çeşidi yangına dayanıklı kapıdır.

Yangına dayanıklı ahşap kapılar özel malzemeler kullanılarak üretilen ve yangına dayanıklı hale getirilen kapı çeşitleridir. Bu tarz iç kapılar genellikle özel ve aslında gerekli olan ihtiyaçlar için üretilmektedir. Ayrıca yangına dayanıklı kapıların kendilerine özel sertifikaları vardır.

Yangına dayanıklı kapılar genellikle büyük ve çok fazla kişinin bir arada bulunduğu yapılarda kullanılmaktadır. Bu tarz kapıların özellikle büyük binalar için tercih edilmesinin sebebi yangın durumunda kişilerin telaşlanmadan daha kolay kaçabilmesi içindir.

Herhangi bir doğal afet durumunda kişiler telaşlanır ve birbirine zarar verecek duruma gelebilir. Örneğin yangın oldukça tehlikeli ve ölümle sonuçlanabilecek bir doğal afettir. Yangına dayanıklı kapılar ise bu doğal afet esnasında yangının yayılmasını önleyen bir araç niteliğindedir. Bu yüzden yangına dayanıklı ahşap kapılar genellikle hastane, okul ve otel gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Yangına dayanıklı kapılar bu gibi alanlarda zorunlu olarak kullanılmaktadır. Özellikle yatakhanesi olan yapılarda kullanılması oldukça önemlidir.

Yangına Dayanıklı Kapı Montajı Nasıl Yapılır?

yangına dayanıklı kapı nasıl yapılır?

Bu tarz kapıların montajı oldukça basittir. Normal kapı montaj yöntemi ile bu tarz kapıları da monte etmek mümkündür. Evkap olarak ürettiğimiz yangına dayanıklı kapıların montajını kendimiz yapabiliyoruz. Üretimden montaja kadar olan tüm teslimat sürecinde müşterilerimizin memnuniyeti için çalışıyoruz.

 • Farklı renklerde, desenlerde ve boyutlarda üretilebilmektedir yangına dayanıklı kapılar.
 • Yangına dayanıklı kapı imalatında ahşap tercih edilmiştir çünkü ahşap diğer malzemelere göre daha hafif ve doğaldır.

Yangına dayanıklı kapıların hayat kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü ahşap kapılar normal şartlarda 300 derecede yanma özelliğine sahiptir. Herhangi bir yangın durumunda oluşabilecek ısı 900 derecedir ve bu derece ahşap kapının yok olması için fazlası ile yeterlidir. Bu yüzden yangın kapılarını hayatımızın önemli bir parçası haline getirmek sorumluluklarımızdan biridir.

Örneğin bir hastane sahibisiniz ve size muhtaç olan bir çok hastanızı hastanede tedavi ediyorsunuz. Yataklı odalarda kalan hastalar genellikle zor hareket edebilen ve hastanede kalması zorunlu olan kişilerdir. Ayrıca hastane yoğun bakımları da yangın durumunda çok tehlikelidir. Hızlı bir şekilde boşaltılmalı ve hastalar korunmalıdır.

Bu yüzden hastanelerde yangına dayanıklı kapı kullanmak hayati bir önem taşımaktadır. Kişi sağlığını korumak açısından yangın kapıları kullanılması şarttır.

Bu kapıların bir diğer özelliği ise yangın esnasında dumanın yayılmasını önlemesidir. Biliyorsunuz ki yangın esnasında dumandan zehirlenmeler ve ölümler gerçekleşebiliyor. Yangın kapıları ise bu tehlikeyi önlüyor ve dumanın yayılmasını belli bir süre engelliyor.

Yangına Dayanıklı Kapıların Dereceleri Nelerdir?

yangına dayanıklı kapıların dereceleri nelerdir?

Peki yangına dayanıklı kapılar ne kadar süre alevlerin ve dumanın yayılmasını engelliyor? Bu sorunun cevabı çeşitlidir. Çünkü yangına dayanıklı kapılar istek üzerine 30 dakika, 60 dakika, 90 dakika ve 120 dakika olmak üzere farklı dayanım derecelerine göre üretilmektedir.

Belirtilen bu zaman dilimleri bir kapının yangına ne kadar süre dayanacağını ifade etmektedir. Lakin bu konuda dikkatli olmak gerekir. Çünkü 90 dakika yangına dayanıklı olması gereken bir kapının 30 dakika bile dayanmadığı daha önce yapılan testlerde doğrulanmıştır.

Bu yüzden size tavsiyemiz alanında uzman ve başarılı kapı üreticileri ile çalışmanızdır. Eğer yangına dayanıklı kapı alacak iseniz yangına dayanıklı kapı sertifikasına sahip olup olmadığını öğreniniz. Bu sayede kapıların gerekli testleri geçip geçmediğini öğrenmiş olacaksınız.

Evkap Türkiye’nin en iyi iç kapı üreticisi firmaları arasında yer almaktadır. 65 yıldır sizlere hizmet veren firmamız her daim daha güvenli bir hayat yaşamanız için buradadır.

 • 30 dakika yangına dayanıklı kapı
 • 60 dakika yangına dayanıklı kapı
 • 90 dakika yangına dayanıklı kapı
 • 120 dakika yangına dayanıklı kapı

Yangına Dayanıklı Kapı Fiyatları 

Yangına dayanıklı kapı fiyatları yukarıda belirttiğimiz dayanıklılık derecesine bağlı olarak değişmektedir. Bu bağlamda en kaliteli yangına dayanıklı ahşap kapı arayışı içerisinde iseniz ve uygun fiyata yangına dayanıklı ahşap kapı almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçiniz.

 • Yangına dayanıklı kapı alırken nelere dikkat edilmelidir?

  Yangına dayanıklı kapı alırken uluslararası akredite edilmiş kuruluşlar tarafından test edilmiş ve onaylanmış kapıları satın almalısınız. Bu firmalar yangına dayanıklı kapıların dayanıklılık derecesini ölçer ve onaylar. Yangın kapısı alacağınız firmadan bu belgeleri isteyerek satın almanızı öneririz.

 • Yangına dayanıklı kapı nerelerde kullanılır?

  Yangına dayanıklı kapı özellikle kişi sayısının fazla olduğu binalarda kullanılır. Aşağıda yangına dayanıklı kapıların en çok kullanıldığı alanları görebilirsiniz.

  • Okul
  • Hastane
  • Otel
  • Yurt
  • Yatakhane
  • İşyeri
 • Yangına dayanıklı kapı dereceleri nedir?

  Yangına dayanıklı kapı dereceleri yangın anında kapının kaç dakika süreyle yangını geciktireceğini temsil eden rakamlardır. Bu rakamlar 30, 60, 90 ve 120 dakika olarak belirlenmiştir. Kapıların dayanıklılık derecelerine bağlı olarak yangına dayanıklı kapı fiyatları belirlenir. Örneğin 30 dakika yangına dayanıklı kapı fiyatları ile 90 dakika yangına dayanıklı kapı fiyatları birbirinden farklıdır. Bütçenize uygun yangına dayanıklı ahşap kapı modellerini satın alabilirsiniz.

 • Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Scroll to Top