Laminat Kapı

Yangına Dayanıklı Kapılar Nasıl Üretilir?

Yangına dayanıklı kapılar nasıl üretilir?

Kapılar hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bazen ,otel oda kapısı, hastane ya da okulda kısacası, yapıların hepsinde birbirinden farklı kapılar bulunur. Tüm kapıların aynı işleve sahip olduğu düşünülse de bazı kapılar daha özeldir. Bu kapılar arasındaki en önemli kapı çeşidi yangına dayanıklı kapıdır.

Yangına dayanıklı ahşap kapılar özel malzemeler kullanılarak üretilen ve yangına dayanıklı hale getirilen kapı çeşitleridir. Bu tarz iç kapılar genellikle özel ve aslında gerekli olan ihtiyaçlar için üretilmektedir. Ayrıca yangına dayanıklı kapıların kendilerine özel sertifikaları vardır.

Yangına dayanıklı kapılar genellikle büyük ve çok fazla kişinin bir arada bulunduğu yapılarda kullanılmaktadır. Bu tarz kapıların özellikle büyük binalar için tercih edilmesinin sebebi yangın durumunda kişilerin telaşlanmadan daha kolay kaçabilmesi içindir.

Herhangi bir doğal afet durumunda kişiler telaşlanır ve birbirine zarar verecek duruma gelebilir. Örneğin yangın oldukça tehlikeli ve ölümle sonuçlanabilecek bir doğal afettir. Yangına dayanıklı kapılar ise bu doğal afet esnasında yangının yayılmasını önleyen bir araç niteliğindedir. Bu yüzden yangına dayanıklı ahşap kapılar genellikle hastane, okul ve otel gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Yangına dayanıklı kapılar bu gibi alanlarda zorunlu olarak kullanılmaktadır. Özellikle yatakhanesi olan yapılarda kullanılması oldukça önemlidir.

Peki yangına dayanıklı kapı nasıl yapılır? Evkap olarak bugün sizlere bu konu hakkında biraz bilgi vereceğiz.

Yangına dayanıklı kapılar özel paneller ve aksesuarlar kullanılarak üretilir. Yüksek sıcaklığa ve yangına dayanıklı olan bu panellerin kapı içlerine yerleştirilmesi ile oluşturulan bu kapılar hayat kurtarmaktadır.

Yangına Dayanıklı Kapı Montajı Nasıl Yapılır?

yangına dayanıklı kapı nasıl yapılır?

Bu tarz kapıların montajı oldukça basittir. Normal kapı montaj yöntemi ile bu tarz kapıları da monte etmek mümkündür. Evkap olarak ürettiğimiz yangına dayanıklı kapıların montajını kendimiz yapabiliyoruz. Üretimden montaja kadar olan tüm teslimat sürecinde müşterilerimizin memnuniyeti için çalışıyoruz.

  • Farklı renklerde, desenlerde ve boyutlarda üretilebilmektedir yangına dayanıklı kapılar.
  • Yangına dayanıklı kapı imalatında ahşap tercih edilmiştir çünkü ahşap diğer malzemelere göre daha hafif ve doğaldır.

Yangına dayanıklı kapıların hayat kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü ahşap kapılar normal şartlarda 300 derecede yanma özelliğine sahiptir. Herhangi bir yangın durumunda oluşabilecek ısı 900 derecedir ve bu derece ahşap kapının yok olması için fazlası ile yeterlidir. Bu yüzden yangın kapılarını hayatımızın önemli bir parçası haline getirmek sorumluluklarımızdan biridir.

Örneğin bir hastane sahibisiniz ve size muhtaç olan bir çok hastanızı hastanede tedavi ediyorsunuz. Yataklı odalarda kalan hastalar genellikle zor hareket edebilen ve hastanede kalması zorunlu olan kişilerdir. Ayrıca hastane yoğun bakımları da yangın durumunda çok tehlikelidir. Hızlı bir şekilde boşaltılmalı ve hastalar korunmalıdır.

Bu yüzden hastanelerde yangına dayanıklı kapı kullanmak hayati bir önem taşımaktadır. Kişi sağlığını korumak açısından yangın kapıları kullanılması şarttır.

Bu kapıların bir diğer özelliği ise yangın esnasında dumanın yayılmasını önlemesidir. Biliyorsunuz ki yangın esnasında dumandan zehirlenmeler ve ölümler gerçekleşebiliyor. Yangın kapıları ise bu tehlikeyi önlüyor ve dumanın yayılmasını belli bir süre engelliyor.

Yangına Dayanıklı Kapıların Dereceleri Nelerdir?

yangına dayanıklı kapıların dereceleri nelerdir?

Peki yangına dayanıklı kapılar ne kadar süre alevlerin ve dumanın yayılmasını engelliyor? Bu sorunun cevabı çeşitlidir. Çünkü yangına dayanıklı kapılar istek üzerine 30 dakika, 60 dakika, 90 dakika ve 120 dakika olmak üzere farklı dayanım derecelerine göre üretilmektedir.

Belirtilen bu zaman dilimleri bir kapının yangına ne kadar süre dayanacağını ifade etmektedir. Lakin bu konuda dikkatli olmak gerekir. Çünkü 90 dakika yangına dayanıklı olması gereken bir kapının 30 dakika bile dayanmadığı daha önce yapılan testlerde doğrulanmıştır.

Bu yüzden size tavsiyemiz alanında uzman ve başarılı kapı üreticileri ile çalışmanızdır. Eğer yangına dayanıklı kapı alacak iseniz yangına dayanıklı kapı sertifikasına sahip olup olmadığını öğreniniz. Bu sayede kapıların gerekli testleri geçip geçmediğini öğrenmiş olacaksınız.

Evkap Türkiye’nin en iyi iç kapı üreticisi firmaları arasında yer almaktadır. 65 yıldır sizlere hizmet veren firmamız her daim daha güvenli bir hayat yaşamanız için buradadır.

  • 30 dakika yangına dayanıklı kapı
  • 60 dakika yangına dayanıklı kapı
  • 90 dakika yangına dayanıklı kapı
  • 120 dakika yangına dayanıklı kapı

Modelleri için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Ayrıca Evkap olarak PVC kapı, laminat kapı, lake kapı, ahşap kaplama kapı, kompozit kapı, Amerikan kapı gibi farklı modern iç kapılar ile hizmet vermekteyiz. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

pvc serisi kapı

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top