YANGINA DAYANIKLI AHŞAP KAPI

blank

Kapılar evimizin en önemli unsurlarıdır. Bu yüzden dayanıklı olması oldukça önemlidir. Özellikle yangın gibi bir doğal afet durumunda kapının yangına dayanıklı olması gerekmektedir.

Yangına dayanıklı kapının amacı yangının yayılmasını önlemektir. İç kapılar ahşap malzeme kullanılarak üretildiği için yanmaya elverişli ürünlerdir.

Fakat günümüz teknolojisi ile bu soruna da bir çözüm bulunmuştur. Yangına dayanıklı kapılar ahşap üzerine kullanılan özel bir malzeme ile üretilmektedir.

Yangına dayanıklı ahşap kapılar metal kapılar gibi çok dayanıklıdır ve aynı işlevi görürler. Eğer bir ahşap kapının yangına dayanıklı olmasını istiyorsanız özel üretim yangına dayanıklı kapı almalısınız. Evkap olarak Türkiye’nin en iyi yangına dayanıklı kapı üreticisiyiz. 65 yıllık tecrübe ile ürettiğimiz kapıların hepsi amacına hizmet eden, uzun yıllar dayanıklı ve sağlam kapılar olarak sizlere sunulmaktadır. 2020 İç oda kapıları kataloğumuzu inceleyerek ayrıntılı fikir sahibi olabilirsiniz.

Türkiye’de yangına dayanıklı kapıların ev kapılarında kullanılması zorunlu değildir. Lakin İngiltere gibi bazı ülkeler evlerde yangına dayanıklı kapı kullanılmasını yasal olarak benimsemiştir. Doğru olan da budur. Çünkü doğal afetler her an gerçekleşebilir ve en ufak bir dikkatsizlik ile yangın çıkması çok olasıdır. Bu yüzden ülkemizde de yangına dayanıklı kapıların oda kapısı olarak kullanılması zorunlu hale getirilmelidir.

Bu sayede yangının verdiği zararı en aza indirmiş oluruz ve hem canımızı hem de malımızı korumuş oluruz. Yangına dayanıklı kapının kullanılmasının zorunlu olduğu alanlar vardır. Özellikle;

  • Otel
  • Öğrenci yurdu

Gibi yerlerde yangına dayanımlı kapı kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Ek olarak okul, hastane ve şirket gibi yerlerde de yangına dayanıklı kapı kullanımı gereklidir. Çünkü özellikle topluluk olarak yaşanılan ve faaliyet gösterilen alanlarda bir doğal afet durumunda kaçmak daha zordur. Kişi sayısı arttıkça zarar görecek kişi sayısı da artmaktadır. Fakat yangın geciktirici kapılar sayesinde kişilere kaçmak için daha çok zaman kalacak ve bu panik anında kendilerini daha iyi kontrol edebilecekler.

Peki yangına dayanıklı kapı neden ahşap malzeme kullanılarak üretilmelidir? İnceleyelim.

Bu sorunun bir çok mantıklı cevabı vardır. Öncelikle belirtmeliyiz ki ahşap malzemenin sağlığa hiçbir zararı yoktur. Doğal ahşaptan üretilen bu kapılar yangına dayanıklı olarak üretildiği zaman oldukça hijyenik olarak kullanılacaktır.

  • Ahşap, metal ile karşılaştırıldığı zaman daha hafif bir malzemedir. Bu yüzden taşıması ve montajı daha kolaydır.

Yangına dayanıklı kapılarda kapı içlerine yangın fitilleri kullanılır. Bu fitiller kapı kasalarına, kanatlarına ve kenarlarına monte edilir. Metal ve yangına dayanıklı bir kapı ahşap kapıya göre daha az ömürlüdür. Çünkü metal kapılar ağırdır ve zamanla bu fitillere baskı yapar. Bu da kapının işlevselliğine olumsuz yönde etki eder.

  • Ahşap kapılar da bu durum söz konusu değildir. Çünkü ahşap hafif olduğu için yangın fitillerine baskı yapmaz ve bu durum kapının kullanım ömrünü uzatır.
  • Ahşap yangına dayanıklı kapı aynı zamanda çok iyi bir ses yalıtımı sağlar. Kapı içlerinde kullanılan fitiller ses yalıtımı konusunda kapıya yardımcı olmaktadır.
  • Ayrıca yangına dayanıklı ahşap kapılar farklı bir çok şekilde dekore edilebilir ve kapıya bir çok desen verilebilir.

Yani diğer ahşap kapılar gibi kapı üzerinde farklı oyma desenler ve dekoratif görüntüler oluşturulabilir.

Anlayacağınız üzere yangına dayanıklı bir ahşap kapının avantajı çok çok fazladır. Diğer kapılardan görsel olarak hiçbir farkı yoktur ama onlardan üstündür. Çok büyük ve işlevsel bir özelliğe sahiptir çünkü yangına dayanıklıdır.

Bu yüzden sizler de Evkap yangına dayanıklı kapılarını tercih edebilirsiniz. Peki bu kapılar yangına ne kadar süre dayanıklıdır. İnceleyelim.

Bu tarz kapıların yangına dayanıklılık süresi değişmektedir. Günümüzde en çok kullanılan yangına dayanıklı kapı 30 dakika ve 90 dakika kadar dayanıklı olandır. İsteğe göre 60 dakika yangına dayanıklı kapı üretimi de Evkap bünyesinde yapılmaktadır. 30 dakika yangına dayanıklı kapı fiyatları ile 90 dakika yangına dayanıklı ahşap kapı fiyatları birbirinden farklıdır. Dayanıklılık süresi arttıkça kapının fiyatı da değişmektedir.

Kapıların farklı yangına dayanıklılık süreleri olmasının sebebi imalatta kullanılan malzemelerden kaynaklanmaktadır. Müşteri talebine göre oluşturulan kapılar 30, 60 ya da 90 dakika dayanıklı olabilir. Son yıllarda 120 dakika yangına dayanıklı kapıların üretiminde de bir artış görülmektedir.

Yangına dayanıklı kapı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Yangına dayanıklı kapılarımız sertifikalıdır ve sertifikalarımıza da web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Sonuç

İnsan hayatı her şeyden önemlidir. İnsan bir kere yaşar ve insanın en iyi standartlarda hayatına devam etmesi gerekmektedir. Bu yüzden de gerek şirketlerde gerek okullarda gerekse apartmanlarda yangına dayanıklı kapı kullanılması gerekmektedir.

Herhangi bir doğal afet durumunda hiçbir zaman yanan eşyalar ve yok olan binalar önemsenmez. O doğal afetin kaç cana mal olduğu belirtilir. Yinelemek gerekirse insan hayatı her şeyden önemlidir ve hafife alınmamalıdır.

Bu yüzden lütfen sizler de yangına dayanıklı ahşap kapı tercihinizi bizden yapınız. Evkap Türkiye’nin en iyi kapı imalatçısı şirketidir. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz.
EVKAP KAPI

Türkiye'nin Lider "Kapı Üreticisi"

TALEP FORMU
TOP

Ara

× WhatsApp