PVC 134 AVOLA KREM kapı

PVC Kapılar Soğuk Ortamlarda Dışarıdan Soğuk Alır mı?

PVC kapılar soğuk ortamlarda dışarıdan soğuk alır mı?

pvc serisi kapı

Kış aylarında en çok şikayet ve tepki alan bir konudur. Evin içerisindeki soğukluk almasına sebep olur. Bu evin içinde, esinti, üfleme ve ıslık gibi ses çıkarmalara neden olur. Kapılardaki bu sorunlar contalarının veya menteşelerinin değişmesi ile düzeltileceğine inanılır fakat bu her zaman doğru bir çözüm olmayabilir. PVC kapılar plastik malzemelerden üretildiği için hava koşulları ile değişiklik yaşayabilirler. Yazın sıcak hava sebebi ile genleşirken kışın ise soğuktan dolayı gerilir. Bu durum ise kapıların ayarlarının bozulmasına sebep olur.
pvc kapılar soğuk alır mı?

PVC Kapılar Hangi Durumlarda Soğuk Alır?

Teknik veya hava faktörlerinden dolayı bu sorunla sık sık karşılaşılmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

 • Dış hava koşulları
 • Montajın eksik veya kötü yapılması
 • Eğer PVC kapınızda cam varsa, cam takozlama işleminin eksik yapılması
 • Yeni binalardaki temelin oturmasından dolayı oluşan hareket sonucu ayarlarının kaçması ve bozulması
 • Kilit karşılılıklarının kırılmış olması
 • Kilit mekanizmasının yaz modunda kalması
 • İmalat hatasından kaynaklı profillerin dönmesi veya dönük profille imal edilmesinden
 • Kapıyı montajlarken vidaların kenar kısımlarına yakın ve aşırı sıkılmasından dolayı profillerin içe doğru dönmesi
 • Kilit karşılıklarının profil serisine uygun olmayışından. ( Kilit ile karşılıkların profil yapısına uygun olanların kullanılması gerekmektedir. Bazı firmalar bunu göz ardı ederek ellerinde kalan fazla karşılıkları kullanmasından kaynaklanır. )
 • En son ve düşük bir ihtimalle contalarının ya da menteşelerinin ( Kapı montajı sırasında kullanılan aksesuarlarının ) uyumsuz, yıpranmış veya eksik olmasından

kaynaklıdır. Eğer tecrübeniz veya deneyiminiz yoksa işin uzmanından destek alarak yapmanız daha doğru olacaktır. Soğuk geçiriyor diye sünger, bant veya yapışkanlı contalar kullanmak sorunu çözmez. Soğuk alma problemini çözülmez boyutlara taşıyacaktır. Bu gibi sorunları yaşamamak için en doğru çözüm yolu tecrübeli birinden yardım almaktır.
pvc kapı soğuk alır mı? 2

PVC Kapıların Özellikleri Nelerdir?

PVC kapılar neredeyse çoğu evde görebileceğimiz en sık tercih edilen kapı modellerinden birisidir. Kanserojen madde içermemesi ve ses yalıtımında oldukça iyi olması nedeniyle her evde bulunmaktadır. İstenilen veya ihtiyaç duyulan her renkte üretimi yapılmaktadır.

 • PVC kapılar çok kolay bir şekilde temizlenir. Ayda 2 ya da 3 kere nemli bir bez yardımı ile silmeniz daha uzun ömürlü kullanmanıza sebep olacaktır. Diğer kapılara oranla daha az bakım gerektirir.
 • Ses yalıtımına oldukça fazla katkısı vardır.
 • Alüminyum ve ahşap ile birlikte kullanılır.
 • Isı yalıtımına azda olsa katkısı vardır. Yakıt tasarrufu sağlar.
 • PVC kapılar klor içerir. Bu sayede olası yangın gibi durumlarda kapı alev alırsa hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kendi kendini imha edip söndürecektir.
 • Şişme veya kabarma yapmaz. Oldukça kaliteli ve dayanıklı malzemedir.

PVC Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

PVC kapıları alırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. İlk olarak PVC kapıların soğuk pres yapılıp yapılmadığının bilinmesi gerekir. Eğer ki soğuk pres yapılmayıp sıcak pres yapılmışsa sıcaklık durumlarında eğilmeler meydana gelebileceği için kapı montaj sonrasında kasaya tam oturmayabilir. Bunun yanında kapının yapıldığı ağaç cinsinin ve kapı kalınlığının da seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir noktadır.

Sandviç kasa olmayan kasalar sadece MDF kullanılarak yapılır ve vida tutma konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Bu sebeple kapının kanadını tutan menteşeler zamanla yerlerinden ayrılır ve düşer. Bu tür sorunların yaşanmaması için de sandviç kasalı kapı modellerinin tercih edilmesi daha uygundur.

Geri dönüşümlü plastiklerden oluşturulan kapılardan seçmeniniz ise hem doğa hem de sağlığınız için önemli bir etkendir. Geri dönüşümden yapılan bütün malzemeler daha sağlıklı ve daha iyidir. Dünyanın en iyi ürünleri geri dönüşümden yapılan ürünlerdir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top