Oda Kapısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oda Kapısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oda kapıları, dekorasyonun en önemli parçalarından biridir. Henüz yapım aşamasında belirlenerek uygulanması gereken ve yaşam alanının ne denli kaliteye sahip olacağını net olarak belirleyebilecek en önemli öge olarak kendini gösteren iç mekan kapıları seçimini doğru bir şekilde yaparak; ev tarzına direkt olarak uyum gösterecek örnekler bulmalısınız. Her gün düzenli bir şekilde mutlak suretle kullanacak olduğunuz evinizin kapıları ne kadar güzel olursa, ev içerisinde yaşama arzunuz ve mutluluğunuz o denli artacaktır. Bu yüzden kapı modelleri seçiminde olabildiği kadar araştırmacı ve seçici davranmaya özen göstermelisiniz.

Oda kapısı seçiminde hangi odaya kapı seçileceğidir. Mutfak mı, oturma odası mı, salon mu, yatak odası mı, çocuk odası mı? İşte her oda için seçim uygulamaları:

Mutfak Kapısı Seçimi

mutfak kapısı seçimi

Mutfak, bir ev için en çok kullanılan ortak yaşam alanıdır. Mutfak gibi ortak alan olan diğer alanlar ise tuvalet ve banyodur. Buralar gibi mahrem ve izole olmadığı için kapı seçiminde oldukça özgürce hareket edilebilir. 2020 yılı kapı trendlerine baktığımızda mutfak kapıları genel olarak evlerde yalnızca köşeleri bulunan fakat ortası olmayan bir içimde açık tasarlanmış şekilde olabilir. Eğer ortası boş olmasın, direkt olarak kapı bulunsun diyenler için de birbirinden güzel tasarımlar oluşturulmuştur.

Cam Kapılar:

Cam kapılar, mutfaklar için en beğenilen kapılardır. Mutfak iç kapılarını saydam ya da buğulu camdan imal ettirebilirsiniz. Camın şıklığı ve elitliği mutfağınızı çok daha güzel bir mekan haline getirecektir.

Sürgülü Kapılar:

Mutfak için tercih edilebilecek bir diğer kapı türü sürgülü kapılardır. Hem mutfağın daha geniş ve ferah bir şekilde kullanılabilmesi hem de görsel açıdan modern görünmesi için sürgülü kapı tercihinde bulunulabilir.

Yatak Odası Kapısı Seçimi

yatak odası için kapı seçimi

Bir evin en özel bölgesi yatak odasıdır. Dinlenme alanı olan yatak odasında kişiler rahatsız edilmek istemez. Bu sebepten dolayı kapı seçimi de bu isteğe odaklı olmalıdır. Ses geçirmez, kalın ve dayanıklı kapı; yatak odası kapısı için uygun olacaktır.

Amerikan Tipi Kapılar:

Özellikle yüksek tavanlı evlere yakışan Amerikan tipi kapılar, eskitilmiş Retro detaylarıyla eve oldukça hoş bir görüntü katacaktır. Amerikan tipi kapı için yüksek tavan ve genişlik gereklidir. Eğer tavan boyutu 3 metreden düşükse tercih edilmesini önermiyoruz.

Amerikan Kapı

Melamin Kapılar:

Evkap olarak ürettiğimiz Melamin kapılar da özellikle yatak odaları için oldukça uygun olacaktır. Ses geçirgenliği neredeyse 0 noktasında olan, sağlam ve kalın bir kapı türü olan melamin kapılar; dekor renginize uygun olarak özel olarak tasarlanmaktadır.

Melamin Kapı

Salon Kapısı Seçimi

salon kapısı seçimi

Bir evin en önemli noktası salondur. Çünkü salonlar evdeki en geniş alandır ve bu sayede yaratıcılık son derece yüksek seviyede kullanılabilir. Salon kapılarında dikkat edilmesi gereken en önemli konu salon dekorasyonun kişinin ruhsal tarzını yansıtıp yansıtmadığı olarak öne çıkmaktadır. Bu yaşam alanına her girdiğinizde kapıyı açmak durumunda kalacağınız için, kapıya dokunduğunuzda dahi sizi mutlu edecek kalite ve görünümde bir kapı seçmelisiniz.

Salon kapıları genel olarak salonun giriş büyüklüğüne göre farklı tasarımlarda tercih edilebilir. Eğer geniş bir giriş bulunuyorsa cam kapılar 2020 yılının trend ürünüdür. Fakat cam, sizin dekor tarzınızı yansıtmıyorsa bu yönde yine 3 metreye kadar tavan yüksekliği bulunan dairelerde Amerikan kapılar tercih edilebilir.

Sürgülü kapıların pek kullanıma uygun olmadığı salonlar, eğer tamamen eksiksiz bir şekilde o tarz bir dekora adapte edilmezse sürgülü kapıların sırıtmasına sebep olur. Bu yüzden riske girmek gereksizdir.

Oda rengine uygun olan ahşap kapıları da tercih edebilirsiniz. Her dekor tarzına uyum sağlayabilen farklı renklere sahip olan ahşap kapıları ister Retro, ister modern, ister avangart şekilde teslim alabilirsiniz.

Kapı seçimlerinizi yukarıda verdiğimiz kriterlere dikkat ederek yapabilirsiniz. Bir kapının her şeyden önce kaliteli olması gerekir. Kalitesinin sonrasında ise renklerinin ve yapısının evde genel dekor tarzıyla uyum içerisinde olması gerekir. Çünkü dekor uyumu yakalandığında ev bir bütün olarak görünecek ve hem siz içinde yaşadığınız müddetçe, hem de misafirler geldiği sürece ev her zaman çok daha hoş bir görünüme sahip olacaktır.

Hangi Kapı, Hangi Alanda Kullanılmalıdır?

hangi kapı hangi alanda kullanılmalıdır?

Katlanabilir kapı, ahşap kapı, gizli dolap kapıları, koridor kapıları, banyo kapıları, cam kapılar ve diğer tüm kapı türlerinin hangi alanlarda kullanılması gerektiği oldukça büyük merak konusu olmuştur.

Katlanabilir kapılar; genel olarak kapalı mekân ile açık alanı bölme amacıyla kullanılabilir. Bu alanlarda evin bahçeye açılan bölümü ya da balkona açılan odasında tercih edilebilir. Eğer kış aylarında soğuğun etkilerini hissetmek istemiyorsanız bu anlamda çelik katlanabilir kapılar tercihinde bulunabilirsiniz. Çelik görüntüsünü yine ev dekoruna uygun bir şekilde özel olarak tasarlatabilirsiniz.

Ahşap kapılar, genel olarak bağ evinde kullanılabilir. Gerek otantik görünümü, gerekse de dekora uyum sağlaması açısından bu evler için daha kaliteli bir kapı tercih edilemez. Tüm bunların yanı sıra doğayla uyum içerisinde olan ahşap kapılar, kışları yağmur ve kar sebebiyle kolay kolay yıpranmaz, evi maksimum seviyede sıcak tutar.

Bu kapı türlerinin yanında bir de gizli dolap kapıları bulunmaktadır. Yatak odası ve giyinme odasını ayırmak için tercih edilebilecek olan gizli dolap kapı yani sürgülü kapılar; hem alandan tasarruf etmenizi sağlayacak hem de size özel bir alan olma özgüvenini verecektir. Tek bir el hareketiyle herhangi bir şekilde ek uğraş gerektirmeden açılabilen söz konusu kapılar, size odadan birkaç adım sonra giyinme odasına geçiş yapma imkânı tanıyacaktır.

İki odayı birbirinden ayırmanızla birlikte artık yatak odanızda görünen kalabalık görüntü tamamen ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda kendinize ait olan özel alanda kıyafetlerinizi kolay bir şekilde saklama lüksü elde edebileceksiniz. Bu tarz odalara yönelik kapı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey; sırıtmaması ve olabildiği kadar sade olmasıdır.

Koridor kapıları, bir evin en önemli parçalarından biridir. Çünkü eve giriş yapıldığı an itibarıyla kişiyi ilk karşılayan kapılardan biri koridor kapılarıdır. Koridorların uzunluğu yükseldikçe görüntü git gide daha sıkıcı bir hal alabilir. Bunun için koridor bölen iç kapılar tercih ederek daha hoş görünümler elde edebilirsiniz. Bunun için; evin salon, mutfak, tuvalet bölümünü ayrı, odalar ve tuvaletler bölümünü ayrı yönlendirebilirsiniz.

Her kapı türünde olduğu gibi koridor kapılarında da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ev dekoruna uyum sağlaması, renk açısından abartılı bir şekilde radikal tercihlerde bulunulmamasıdır.

Banyo kapıları ise evden eve ve tarzdan tarza farklılık gösterecektir. Çoğu kişinin tercih edeceği şekilde tamamen gizlilik içermesiyle bilinmektedir. Bundan dolayı camsız kapılar tercih edilmelidir. Amerikan tarzı lake olan iç kapılar bu anlamda en uygun kapı türleridir. İçerdeki kişinin hiçbir şekilde rahatsız olmayacağı, sade fakat kullanışlı olan bu kapıların maliyeti birçok kritere göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat sade olması sebebiyle diğer cam kapı, sürgülü kapı, katlanabilir kapı ya da dolap görünümlü kapıya göre çok daha uygun fiyatla birlikte gelecektir.

Ayrıca evde bulunan kapıların odalar birbirine yakınsa hepsinin aynı renk ve şekil itibarıyla aynı olmasına özen göstermelisiniz. Farklı kapı türleri, farklı izlenimler ve hoş olmayan görüntüler ortaya çıkarabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top