MELAMIN 227 LİKYA kapı

Melamin Kapı Nedir ve Teknik Özellikleri Nelerdir?

Melamin Kapı Nedir ve Teknik Özellikleri Nelerdir?

Melamin Kapı

Mobilya sektörünün trendleri sürekli olarak değişiyor. Bir döneme damga vuran melamin kapıların tekrardan trendler arasında yer alması; beraberinde Melamin kapı nedir?, Melamin kapı teknik özellikleri gibi soruları getirdi. Gerek ziyaretçilerimizin tarafımıza, gerekse bireylerin Google’a yaptığı sorgulardaki artış, melamin kapı ile ilgili tüm detayları paylaşmamızı sağladı. İşte, 2021 yılının yeni trendi melamin kapılar ve hakkındaki tüm detaylar…

Melamin Kapının Tanımı

melamin kapının tanımı

İlk olarak, melamin kapının ne olduğundan bahsedeceğiz. Çünkü isim olarak oldukça yabancı gelen bir kapı cinsi olarak biliniyor. Melamin kapı; yüzeysel olarak doğada bulunan ağaç desenlerinin kapılar üzerinde yer alması sonucunda oluşturulur. Tabi bu, anlatıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Melamin kapı son halini alana kadar çok zor bir süreçten geçer:

 • İlk olarak doğada bulunan ağaçların desenleri, hiçbir sırıtma meydana getirmeyecek şekilde metal silindirler üzerine işlenir. (Çok hassas bir işlem olup, beraberinde yüksek maliyet getirmektedir.)
 • İlk desen işlemi sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, diğer desen işleme süreci başlar. Bunun için yine metal silindir kullanılır.
 • 2 süreç, oldukça uzun sürer. Bu süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte özel kağıtlara bu metal silindirler ile birlikte renklendirme işlemi uygulanarak kapıya rengi verilir.

3 aşamalı bu işlemin sonucunda ortaya günümüzde tercih oranı oldukça artan melamin kapılar çıkar. Fakat yine de son görünümünü alması için biraz daha teknik yolculuğu vardır. Emprenye hatları üzerinde uygulanan fiziksel işlemler bu son yolculuğun da tamamlanarak tamamen kullanılabilir kapının ortaya çıkması sağlanır.

2020 yılı, özellikle kapı dekor trendlerine bakıldığında PVC kapılar için gülen bir yıldı. Fakat son 1 aylık sürede melamin kapılar için yapılan tercihler; yakın zamanda PVC kapılar ile yarışabileceğini gösterdi. Bu noktada en çok tercih edilen melamin kapı modeli ise; camlı melamin kapı oldu.

pvc serisi kapı

Evkap olarak; yarım aşırı geçkin sürenin getirdiği tecrübeyle birlikte ürettiğimiz melamin kapılar, tüketicinin en kaliteli ve sağlam kapıyla buluşması için üretim bandına girmektedir. Tamamı alanında uzman çalışma arkadaşlarımız; ince işçilikleriyle, farklı dokunuşlar elde edip, oldukça yaratıcı modeller ortaya çıkarmaktadır.

Sadece melamin kapılar için değil; PVC kapılar, Lake kapılar, MDF kapılar, Laminat kapılar ve ahşap kapılar üretiminde de başarısına devam eden firmamız, bu noktada tam 15.000 metrekare kapalı üretim tesisiyle 70’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.

Mdf Kapı

Melamin Kapıların Teknik Özellikleri Nelerdir?

melamin kapının teknik özellikleri nelerdir?

Melamin kapı teknik özellikleri kabarık bir listedir. Çünkü üretimi diğer kapılara göre daha hassas ve ince bir şekilde yapılmaktadır. Sağladığı normal özellikler aşağıda sıralandığı gibiyken, diğer teknik özellikler ise liste halinde verilmiştir.

Melamin kapılar son derece doğal kapılardır. Farklı renklere boyanabilir. Boyama aşamasında verilen desenlere dikkat edilmelidir. Bu yüzden profesyonel kişiler tarafından boyanmalıdır. Doğallığıyla birlikte dayanıklılığıyla da dikkat çeken melamin kapılar, su, ısı ve nem karşısında uzun süre deforme olmadan dayanabilirler. Bundan dolayı özellikle banyo kapıları için tercih edilmektedir.

Melamin kapılar sadece bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda ses yalıtımı, kolay temizlenebilirliği ve tamir / onarıma ihtiyaç duymaması da onu tercih listelerinin zirvesine taşımayı başarmıştır. Son derece doğal ses yalıtımı sağlayıp, ek bir ses yalıtım aksesuarına ihtiyaç duydurmaz, dayanıklılığı sayesinde tamir ve onarım gibi problemler getirmez. Son olarak temizliği oldukça kolaydır. Tek dikkat edilmesi gereken nokta kimyasal kullanılmaması, nemli bezle silinmesidir.

Melamin kapıların genel özellikleri bu şekildeydi. Peki, teknik özellikler neler? Gelin hep beraber bakalım.

 • Melamin, organik bir bileşiktir. Aynı zamanda plastik madde üretiminde de kullanılır.
 • Melamin, MDF üzerine yüksek ısıyla birlikte uygulanır ve melamin levhalar şekline gelir.
 • Kapı üretiminde ise; direkt olarak kullanılan ürün melamin levhalardır.
 • İstenilen ölçülerde üretilebilir, sınırlaması yoktur.
 • Kanat durumu yoktur, çift veya tek kanatlı yapılabilir.
 • Ekonomiktir, ahşap desenleri onu doğal bir görünümle karşı karşıya bırakır.
 • Montaj konusunda, en kolay montajlanan kapı modellerinden biridir.
 • Güneş ışını, çizilme, darbeye karşı dayanıklılığı bilimum seviyededir.
 • Her mekanda kullanılabilir, dekor tarzında sınırlama yoktur.
 • Üretimde kullanılan malzemelerde melamin hammaddeyken, diğer malzemeler farklılık gösterebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top