koronavirüse karşı ev ve kapı temizliği

Koronavirüse Karşı Ev ve Kapı Temizliği

Koronavirüse karşı ev ve kapı temizliği.

Sanırım kimse, Çin’in Wuhan Eyaleti’ndeki bir canlı hayvan pazarı civarında ilk virüs vakalarına rastlandığında, bunun dünyayı değiştirecek bir olaya dönüşeceğini tahmin etmezdi. İlk SARS-CoV-2 vakaları 2019 yılı Aralık ayında bu bölgede rapor edildi. Ardından virüs kontrolsüzce tüm dünyaya yayılarak Mart 2020 itibari ile dünya çapında bir pandemi haline geldi. Bugün küçük çocuklar bile artık bu virüsü, Covid-19 veya koronavirüsü biliyor.

Aslında virüs ile ilgili en önemli sorun henüz ilacının geliştirilememiş olmasıdır. Ne şans ki, yayılma hızına karşın virüsün öldürme oranı çok düşük (virüs bulaşanların yaklaşık %3 ila %5’i). Aslında bu bile bir felaket ve ölümlere yol açıyor olsa da ne şans diyoruz çünkü ölüm oranları çok daha fazla olabilirdi. Mart 2020 itibariyle ülkeler sınırlarını kapatmaya, ulaşımı kısıtlamaya, sokağa çıkma yasakları uygulamaya veya insanları evlerinde kalmaya teşvik etmeye başladılar. Aslında dünya çapında bir olağanüstü hal ilan edilmiş oldu. Fakat ne yazık ki ne virüs kontrol altına alınabildi ne de henüz etkili bir ilaç ya da tedavi geliştirilebilmiş değil.

iç kapı

Böylece virüsten korunabilmenin en etkili yöntemi hala katı koruyucu tedbirler uygulamaktır. Bu konuda birinci ve asli tedbir maske takmaksa, ikincisi ise temizlik ve sanitizasyondur. Peki bizim için çok önemli olan evlerimizi koronavirüse karşı nasıl temizlemeliyiz? Evlerimizi temizlemenin etkin yöntemleri nelerdir? Birçok farklı  iç kapı modelleri üreticisi olan Evkap Kapı Firması olarak müşterilerimizin sağlığı bizim için en önemli husustur. Bu nedenle bugün sizlere evlerimizi Covid-19 virüsüne karşı temizlerken ve sanitize ederken nelere dikkat etmek gerektiğine yönelik bu bilgilendirici yazıyı hazırladık.

Koronavirüs Nasıl Yayılır?

Düşmanınızla etkin olarak savaşmak için, önce onu tanımalısınız. Koronavirüsün nasıl yayıldığını bilmeniz, onu nasıl temizleyeceğiniz hakkında size yol gösterir. Covid-19, adı üstünde bir virüstür ve virüsler yalnızca canlılardan bulaşabilir. Koronavirüsü, bu virüsü kapmış kişiler tarafından yayılır. Bu yayılım öksürük veya hapşırma sonrası ortaya çıkan, havada belli bir süre asılı kalan partiküller vasıtasıyla olur. Droplet denilen bu partiküller ile havada iken, veya düşmüş olduğu bir yüzeye temas edebilirsiniz. Bu partiküller birkaç saat havada asılı olarak kalabilmekte, üzerine düştüğü yüzeylerde ise birkaç saatten birkaç güne kadar canlı olarak kalabilmektedir.

Bunlardan çıkaracağımız sonuç, kendimizi virüsten korumak için;

  • Sosyal mesafeye dikkat etmeli,
  • Maske ve eldiven gibi koruyucu ekipman kullanmalı,
  • Ve evimizin içindeki tüm yüzeyleri mümkün olduğu kadar çık temizlemeliyiz.

ev ve kapılarımızın temizliğinde nelere dikkat etmeliyiz ?

Ev ve Kapılarımızın Temizliğinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Amerika Birleşik Devletleri’nde konuşlu kısa adı CDC olan Salgın Hastalıklarla Mücadele merkezinin yapmış olduğu araştırmalara göre, koronavirüs bulaşmış bir insanın kullandığı bir oda veya evin, temizlenmeden önce 24 saat izole edilmesi gerekmektedir. Eğer mümkünse süreyi daha fazla uzatmak faydalıdır. Temizlikler ilgili kurallara geçmeden önce temizlik ve sanitizasyon arasındaki farktan bahsetmek faydalı olacaktır.

Bir yeri temizlemek, orada bulunan kir, pas, toz ya da mikropları silmek, ya da alıp götürmek demektir. Sanitizasyon ise mikropları ya da virüsleri öldürmek veya azaltmak için muhtelif kimyasal maddeler kullanmak demektir. Virüsler ile mücadelede en etkili yöntem önce temizlik yapmak, ardından sanitizasyon yapmaktır

Şimdi evlerinizde koronavirüsüne karşı korunabilmek için izlemeniz gereken önemli kurallardan bahsedelim.

1- Temizlik Esnasında Koruyucu Ekipman Kullanın

Temizlik süresince tek kullanımlık ekipmanlar; maske, önlük, eldiven vb. kullanmalısınız. Temizlik bittikten sonra bu ekipmanı uygun şekilde imha etmeli ve ellerinizi yıkamalısınız.

2- Temizlik Öncesi Evinizi Havalandırın

CDC, evlerin düzenli olarak havalandırılmasını sürekli olarak tavsiye etmektedir. Özellikle temizlik esnasında, tüm pencere ve kapıları açık bulundurmalısınız.

3- Temizlik Öncesi Ellerinizi İyice Yıkamalısınız

Ellerinizi yüksek etkili sabun ve bol su ile yıkamalısınız. Eğer bu yoksa el dezenfektanları da kullanabilirsiniz.

4- Önce Temizlik, Sonra Sanitizasyon

Önce deterjan ve su kullanarak leke, kir ve tozları temizleyin. Ardından tavsiye edilen dezenfektanlar ile tüm yüzeyleri silin. Silme işleminde tek kullanımlık kâğıt havlular kullanmanız daha iyi olacaktır.

5- Yüzünüze Dokunmayın

Temizlik boyunca yüzünüze doğrudan temastan kaçınmalısınız. Özellikle de gözleriniz ve burnunuza sakın temas etmeyiniz.

6- Doğru Dezenfektanları Kullanın

Yapılan araştırmalar neticesinde;

  • Genel ev dezenfektanları,
  • Yoğunluğu azaltılmış ev tipi çamaşır suları,
  • Asgari %70 oranında alkol içeren solüsyonlar

virüslere karşı etkilidir. Dezenfektan kullanarak sanitizasyon yaparken elektrik prizleri ve anahtarlara, iç kapılara, kapı kulpları ve kollarına, uzaktan kumandalara, musluklara ve diğer yoğunlukla kullanılan yüzeylerin temizliğine özen göstermelisiniz.

7- En Yüksek Sıcaklığı Tercih Edin

Evinizde sıklıkla kullandığınız çarşaf, nevresim, örtü, perdeler gibi tekstil ürünlerinin yıkanmasında mümkün olan en yüksek sıcaklık derecesini tercih etmelisiniz. Koltuk veya sandalye gibi yıkanamayan yüzeyleri ise kuvvetli kimyasallar ile temizlemelisiniz.

8- Elektrik Süpürgesini Temizleyin

Her temizlik veya yoğun kullanımın ardından elektrik süpürgesinin içini temizleyiniz. Aksi takdirde virüslerin makineniz içinde kalması sağlık açısından tehlikeli olacaktır.

kapılar içeri mi yoksa dışara mı açılır?

Belirttiğimiz kurallar, ev temizliğinde dikkat etmemiz gereken en temel kurallardır. Elbette ki temizlik konusunda her zamankinden daha titiz ve dikkatli olmalıyız. İç kapı ve kapı kollarının temizliği yönelik ayrıntılı bilgiyi daha önce yayınlamış olduğumuz makalemizden inceleyebilirsiniz. Temizlik çok önemli, ancak bu temizliği yaparken gözünüz gibi baktığınız eşya ve mobilyalarınıza zarar gelmesini istemezsiniz. Bu nedenle dikkatli davranmalı, ve iç kapıların temizliği gibi konulardaki talimatlarımıza uymanız sizler için faydalı olacaktır. Uzmanlarımız her türlü sorun ve sorunlarınıza yardımcı olmak üzere bir tık veya telefon uzaktalar.

İnanıyoruz ve biliyoruz ki bu zor günler geride kalacak. O zamana kadar basit birtakım tedbirler alarak kendinizi korumaya devam etmelisiniz. Sağlıklı kalın, evde kalın ve bizi takip etmeye evinizden devam edin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top