Kompozit Kapı nedir

Kompozit Kapı Nedir ve Kompozit Kapı Çeşitleri Nelerdir?

Kompozit Kapı Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar hayatları boyunca para kazanmak için çalışmakta ve kazandıkları paralarını daha mutlu, daha huzurlu, daha rahat bir hayat yaşamak için harcamaktadırlar. Ayrıca hayat standartlarını artırmak ve bu artışı başkalarına gösterebilmek, insanoğlunun doğasından gelen bir husustur. Başka insanlara daha iyi yaşadıklarını göstermek için para harcadıkları yerler yemeleri, giyimleri, araba ve diğer taşıtları ile evleridir. Günümüzde evlerimizde varlıklı olmayı en güzel yansıtan unsurlardan birisi de kapılardır. Çünkü kapılar her zaman için göz önündedirler ve sürekli olarak kullanılırlar. Bu nedenle de tasarımcılar, daha kaliteli, daha dayanıklı ve daha göz alıcı kapılar tasarlamaktadırlar. Günümüzde en popüler ve moda olan kapı tiplerinden birisi de kompozit kapılardır.

Kompozit Kapı

Peki bu kompozit kapılar nedir? Nasıl üretilirler? Kompozit kapıları diğer kapılardan ayırt eden özellikler nelerdir? Ve belki de en merak edilen, kompozit kapıların fiyatları ne kadardır? Evkap olarak bugün size bu konulara yönelik kaliteli bir içerik hazırladık. Umarım siz de keyifle okursunuz.
Kompozit Kapı Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Kompozit Kapı Sistemleri Nasıl Çalışır?

Bu kapılara kompozit diyoruz çünkü bunlar birkaç faydalı materyalin bir araya getirilmesiyle yapılır. Sanki belli başlı işe yarayan maddelerin bir araya getirilmesi, birbirlerine kaynaştırılması ve mükemmelin oluşturulması gibi bir şeydir kompozit. Bu birleştirme işlemi iç kapılar arasında en güçlü, en başarılı olanlarından biri ile sonuçlanır.

Kompozit kapılar genel olarak aşağıdakilerden oluşur;

  • Camla güçlendirilmiş plastik,
  • Sağlamlaştırılmış kereste,
  • Özel bir çeşit PVC.

Normal PVC kapıların aksine, kompozit kapılar farklı birtakım özel maddelerin karışımıdır. En iyi sonucu elde etmek üzere bu maddeler yüksek basınç ve birtakım özel yöntemlerle yapıştırılır.

Melamin Kapı

Aslında insanoğlu tarihi boyunca aynı şeyi yapagelmiştir. Faydalı olan çok çeşitli materyalleri bir araya getirerek, en iyi özelliklerinden çeşitli yöntemlerle faydalanmak üzere bunları birleştirerek mükemmeli yapmışlardır. Kompozit kapıları üretme fikri de, tek tip malzemeden üretilen kapılarla ilgili yaşanan sorunlar nedeniyle ortaya çıkmıştır. Tüm modern kapı tipleri; PVC, melamin, lake ve diğerleri, hepsinin sorun çıkaran birtakım özellikleri bulunmaktadır. Bu sorunlara çözüm olarak da tasarımcılar kompozit iç kapıları üretmiş ve sürekli olarak da geliştirmeye devam etmektedirler.
Kompozit Kapı Sistemleri Nasıl Çalışır?

Kompozit İç Kapı Model ve Çeşitleri Nelerdir?

Kompozit kapıların birçok ve her zevke hitap eden model, çeşit veya seçenekleri bulunmaktadır. Ama öncelikle, kompozit kapıların çeşitleri nelerdir? Kullanılan maddeye yönelik olarak üç çeşit kompozit kapı vardır;

  • Polimer kompozit,
  • Metal kompozit,
  • Seramik kompozit.

Bu üç tip kompozit ile mükemmel bir yapı oluşmaktadır. Malzemenin üretilmesinin ardından, yukarıdaki şekilde de görülebileceği gibi, boşluk kalan bölümler MDF malzeme ile doldurulmaktadır. Böylece kapıların yalıtımı hem daha dengeli, hem de daha güçlü olmaktadır. Tüm boşlukların doldurulması ve herhangi bir hava odacığının bırakılmaması sayesinde, kompozit kapıların diğer modern kapılara nazaran en iyi yalıtıma sahip kapı olduğu kolaylıkla söylenebilir.

Evet, kompozit kapılar hem dayanıklı, hem sağlam, hem de güvenilirdir. Fakat bunun da ötesinde kompozit kapılar müthiş bir estetiğe sahiptir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi insanlar evlerinin güzelliğini başkalarına göstermekten çok büyük haz duyarlar. Her ne kadar kompozit kapılarla sağlam ve dayanıklı bir kapı amaçlanmış olsa da, en önemli gerekçelerden biri de gösterişli bir kapı elde etmektir. Bu nedenle tasarımcılar son derece modern, göz alıcı ve zevkli kompozit kapılar tasarlamaktadırlar.

Peki kompozit kapı modelleri nelerdir? Genel kompozit kapı modelleri;

  • Kompozit ahşap kapılar,
  • Kompozit çelik kapılar,
  • Kompozit dış kapılar,
  • Kompozit panel kapılar.

Kompozit ahşap kapılar, iç kapı olarak kullanım için çok daha uygundur. Ayrıca bu tür kapılarda son derece estetik ve göz alıcı modeller üretmek mümkündür. Kompozit dış kapılar ve çelik kapılar ise sağlamlıkları, dayanıklılıkları ve müthiş yalıtım özellikleri nedeniyle dış kapı olarak tercih edilmektedir. Çünkü bu kapılar soğuğu geçirmez ve her türlü hava şartına karşı dayanıklıdırlar.

Peki ya kompozit kapıların fiyatları ne kadardır? Daha önce belirttiğimiz gibi çok farklı özelliklerde, kalitede, şekillerde ve yapıda kompozit kapılar vardır. Bu nedenle doğrudan bir fiyat vermek neredeyse olanaksızdır. Ayrıca fiyatlar döviz kurlarından doğrudan etkilendiği için, kapı fiyatları gün gün farklılık gösterebilir. Bu nedenle, ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde ortaya koymak, bunlara yönelik en doğru seçimleri belirlemek ve bu seçimler doğrultusunda gerçekçi fiyatlara ulaşmak için lütfen tecrübeli ekiplerimizle irtibat kurunuz ya da sitemizden fiyat talebinde bulununuz.

Evkap olarak, yıllardır en kaliteli kapıları üretiyor ve kendimizi sürekli olarak iyileştiriyoruz. Daha fazla bilgi ve sorularınız için lütfen iletişime geçiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top