kapi olcusu

Kapı Ölçüsü Nasıl Alınır?

Kapı Ölçüsü Nasıl Alınır?

Kapı ölçüsü kullanacağınız odaya göre değişiklik gösterebilir. Genellikle standart ölçülerde üretilen kapılar iç duvar kalınlığına bağlı olarak farklı kasa tiplerine uyarlanır. Bu aşamada kapı kasasının ölçüsünün doğru alınması gerekmektedir. Kapı boyu her zaman 210 cm olarak belirlenmektedir. Lakin iç kapı eni odadan odaya farklılık gösterir. Örneğin WC kapısı ölçüsü ile salon kapısı ölçüsü birbirinden farklıdır.

EVKAP iç kapı üreticisi olarak sizlere en kaliteli kapıları en doğru ölçülerde üretmektedir. İç kapı alacak iseniz tercihiniz gönül rahatlığı ile EVKAP olabilir. Linki tıklayarak iç kapı modelleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Peki standart kapı ölçüsü kaç olmalıdır?

Kapı ölçüsü kaç olmalı?

Aşağıda standart kapı ölçüleri ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

  • Oda kapısı: 90×210 cm
  • Salon kapısı: 90×210 cm
  • Mutfak kapısı: 90×210 cm
  • Banyo kapısı: 80×210 cm
  • Ana giriş kapısı: 100×210 cm
  • Balkon tek kanat kapısı: 80×210 cm

Kapı kasasının ölçüsünün belirlenmesi

kapi kasasi

Kapı ölçüsünün belirlenmesi için duvar kalınlığının ölçülmesi gerekmektedir. Duvar kalınlığına bağlı olarak kapı kasasının ölçüsü belirlenir. Daha sonra kapı kasasının ölçüsüne göre iç kapıların ölçüleri belirlenir. Birkaç farklı ölçüde kapı kasası bulunmaktadır;

Daha önce hiç kapı kullanılmamış bir duvarda duvar kalınlığı kapı kasasının ölçüsünü belirlemek için yeterlidir. Örneğin;

  • Duvar kalınlığı 10 ile 14 cm arasında ise 10 cm kalınlığında kapı kasası kullanılır.
  • Eğer duvar kalınlığı 14 ile 18 cm arasında ise 14 cm kalınlığında kapı kasası kullanılır.
  • Duvar kalınlığı 18 ile 22 cm arasında ise 18 cm kalınlığında kapı kasası kullanılır.
  • Eğer duvar kalınlığı 22 ile 26 cm arasında ise 22 cm kalınlığında kapı kasası kullanılır.

Buna ek olarak kapı kasasının ölçüsü belirlenirken duvarda eski kapı var ise aşağıdaki fotoğraf baz alınarak kapı kasasının ölçüsü belirlenir. Bu şekilde belirlenen ölçüler ile kapı ölçüsü çok kolay alınır.

Kapı boşluğu ne kadar bırakılır?

Kapı boşluğu bırakırken de genellikle WC kapısı, oda kapısı ve salon kapısı ölçüleri baz alınır. Buna göre iki kasa arasındaki boşluk sırasıyla 80, 90 ve 100 cm olarak belirlenmektedir. Ek olarak kapıların açılan kısımları yani kapı kanatları ise sırasıyle 70, 80 ve 90 cm olarak belirlenmektedir.

Kapının boyu belirlenirken ise standart yükseklik kullanılır. Örneğin kapı kanatları standart 198cm’dir. Kapı kasası ise standart 202 cm olmaktadır. Yeni inşaat yapılan bir binada kapı için bırakılması gereken boşluk 205 cm olmalıdır.

Bu bilgiler doğrultusunda iç kapı almak oldukça kolaydır. İç kapı seçerken kapı ölçülerini doğru bir şekilde alırsanız kapı montajı sırasında hiçbir problem yaşamazsınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top