ERCIYES P06 kapı

Kapı Kolu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kapı Kolu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İç kapı seçimini yaptıktan sonra kapı kolu seçimini yapma zamanı gelmiştir. Kapı kolu seçerken dikkat edilmesi gereken bir çok etmen bulunmaktadır. Evinizin nem oranı, kapı kolunun üretildiği malzeme ve bunun gibi bir çok etmen satın alacağınız kapı kolunun kullanım ömrünü belirler. Bunun yanı sıra kapı modelinize en uygun olan klasik, modern, vintage, altın detaylı gibi kapı kollarını tercih ederken de dikkat etmelisiniz.

iç kapı

Eğer ev dekorasyonunuzun uyumlu olmasını istiyorsanız tek yapmanız gereken size vereceğimiz tavsiyeleri uygulamaktır. Evkap olarak Türkiye’nin en iyi iç kapı üretici firması olmaktan gurur duyuyoruz ve yaklaşık 70 yıllık tecrübemiz ile sizlere bu alanda destek olmaya çalışıyoruz. Aradığınız her çeşit kapıy web sitemizden bulabilirsiniz. Ahşap kapılar, lake kapılar, laminat kapılar ve daha fazlası web sitemizde sizleri bekliyor.

O zaman kapı kolu seçerken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir hep birlikte inceleyelim.

Kapı Kolu Seçimi

Kapı kolu seçerken aşağıdaki maddelere dikkat etmemiz gerekmektedir.

  1. Kapı kolunun hammaddesi
  2. Kapı kolunun yüzey kaplaması
  3. Kapının kullanılacağı bölgenin coğrafi yapısı, nemli bir ortamda mı kullanılacak?
  4. İç kapı kolu olarak mı kullanılacak yoksa dış kapı kolu olarak mı kullanılacak?
  5. Kapı kolu ne sıklıkla kullanılacak?

Bu etmenler göz önünde bulundurulduğu zaman kapı kolu seçimi çok daha kolay bir hale gelmektedir. Şimdi sırası ile inceleyelim.

  1. Kapı kolunun hammaddesi

kapı kolunun hammaddesi

Eğer uzun yıllar kullanabileceğiniz bir kapı kolu almak istiyorsanız kesinlikle zamak, pirinç malzemesi, ya da paslanmaz çelik kullanılarak üretilmiş kapı kollarını tercih etmelisiniz. Korozyon ve nem direnci yüksek olan paslanmaz çelik, zamak ve pirinç maddesi kapı kolu üretiminde en çok tercih edilen hammaddelerdendir.

Bunun yanı sıra alüminyum kullanılarak üretilen kapı kolları biraz daha ucuzdur lakin diğer kapı kolları ile karşılaştırıldığı zaman çok da kaliteli değildir.

Bu yüzden kapı kolu tercih ederken fiyat konusunda bir sıkıntınız yok ise paslanmaz çelik ya da pirinç malzemeden yapılmış kapı kollarını tercih etmenizi öneririz. Eğer ortalama bir fiyat kapı kolu satın almak isterseniz zamak kapı kollarını tercih edebilirsiniz. Fiyat olarak ucuz bir kapı kolu almak isterseniz de alüminyum kapı kollarını tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra satın alacağınız kapı kolunun garantili olup olmadığını da kontrol ediniz. Çoğu kapı kolu modeli en az 2 yıl garantili olarak satışa sunulmaktadır. Tüketici haklarınızı korumanız açısından bunu bilmeniz oldukça önemlidir.

  1. Kapı Kolunun Yüzey Kaplaması

kapı kolunun yüzey kaplaması

Kapı kolunun yüzey kaplaması oldukça önemli olan bir detaydır. Pirinç malzeme ile yapılmış bir kapı kolu tercih etseniz bile eğer kapı kolunun yüzey kaplaması kaliteli değil ise uzun ömürlü bir ürüne sahip olamazsınız.

Unutmayınız ki hammaddenin önemli olduğu kadar kaplama malzemesi de önemlidir. Paslanmaz çelik malzeme kullanılarak üretilen kapı kolları da bu konuda oldukça dayanıklıdır.

Buna ek olarak eğer kapı kolunuzda PVD yüzey kaplaması var ise bu kaplama ile kapı kolunun çizilmesi önlenmektedir. PVD yüzey kaplaması kapı kolunun çizilmesini engellediği gibi aynı zamanda aşınmasını da engellemektedir. Yüzük, anahtar veya sert ürünler ile dokunduğunuz kapı kolu PVD kaplama sayesinde korunacaktır. Bir kapı kolu alırken bu ayrıntıya dikkat etmeniz önemlidir.

Ayrıca COVID-19 ile birlikte kapı kollarının hijyenik olması da çok önemli bir konu haline gelmiştir. Kapı kolunun anti bakteriyel yüzey kaplama malzemesi ile birlikte üretilmesi bu hijyenik koşulların sağlanması için oldukça önemlidir.

  1. Kapının kullanılacağı bölgenin coğrafi yapısı

Genellikle rüzgarlı ve nemli bölgelerde korozyon oldukça fazla olur. Korozyon direnci yüksek olan kapı kolu satın alarak bu bölgelerde kullanacağınız kapı kolunun ömrünü uzatabilirsiniz. Aksi taktirde zamanla korozyon ve nemin etkisi ile kapı kolu kararacak ve kötü bir görünüme sahip olacaktır.

  1. İç kapı kolu olarak mı kullanılacak yoksa dış kapı kolu olarak mı kullanılacak?

iç kapı mı dış kapı olarak mı? iç kapı mı dış kapı olarak mı?

Eğer evinizin iç kapısı için bir kapı kolu satın alacak iseniz nemlilik oranını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra dış kapı için bir kapı kolu tercih edecek iseniz kesinlikle kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olan bir malzeme tercih etmelisiniz.

Bu noktada da paslanmaz çelik ve pirinç malzemeden yapılmış kapı kollarını tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

  1. Kapı kolu ne sıklıkla kullanılacak?

kapı kolu ne sıklıkla kullanılmalı ?

Eğer otel, hastane, fabrika veya işyeri gibi mekanlar için kapı kolu tercih edecek iseniz çok dayanıklı olmasına özen gösteriniz. Çünkü bu gibi alanlarda sürekli kapı kolları kullanılmaktadır. Eğer dayanıklı bir kapı kolu tercih etmezseniz ürün çok çabuk yıpranacak ve eskiyecektir.

Böyle bir durumda da size ekstra bir maliyet oluşacaktır. Bunun için eğer uzun ömürlü bir yatırım yapmak isterseniz kapı kolunun kullanılacağı alanın hava koşulları, nem oranı ve kullanım sıklığı dikkate alarak satın almanız gerekmektedir.

Sonuç

Gördüğünüz gibi kapı kolu satın almak için düşünülmesi gereken çok fazla ayrıntı vardır. Bu noktada güvenilir firmalar ile çalışarak da kapı kolu tercihinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Online alışveriş yapacaksanız bile yukarıda verdiğimiz bilgiler sizin için oldukça faydalı olacaktır.

İç kapı seçimi kadar önemli olan kapı kolu seçimi, doğru bir şekilde yapıldığı taktirde ortaya uzun ömürlü ve dayanıklı ürünler çıkacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top