pvc kapı temizliği kolay mıdır?

İç Kapılar ve Kolları Zarar Vermeden Nasıl Temizlenir?

İç kapılar ve kolları zarar vermeden nasıl temizlenir?

Kapılar kullanım bölgelerine göre evlerde, okullarda, iş yerlerinde ve kişilerin yaşadığı her mekanda var olan ev ögeleridir. Ortamlara girişi ve çıkışı sağladığı için de en fazla temas edilip dokunulan eşyalardır. Kapı kolları kiri ve tozu göstermemesine karşın evlerin en kirli ve mikroplu bölümleridir. Bundan hariç kapı kollarında çokça seneler kullanımı ile birlikte yüzey niteliğinin düşmesi ve parlak ışığının ve göz alıcılığının azalması da mümkündür.

Kapı kolları gün içinde en çok dokunduğumuz, temas ettiğimiz nesnelerden biridir. Farklı model ve şekillerde karşımıza çıkan kapı modellerinin biçiminden daha çok temizliği çok önemlidir. Sürekli temas halinde olduğumuzdan dolayı temizliği ve bakımı oldukça önemlidir. İnce dokunuşları ile evimize modern bir hava katan kapı kolları birçok seçenekle önümüze çıkmaktadır.

Kapı kolu modellerine değinecek olursak çok fazla olduğundan dolayı seçmekte ve beğenmekte zorlanabiliriz. Fakat doğru marka ve modelle seçimimizle hem kullanışlı hem de evimiz için doğru dekorasyonu seçmiş oluruz. Her tarza ve zevke uygun modelleri hayatımızın aslında her yerinde olan kapı kollarına ulaşmış oluruz.

iç kapı

Genel temizliğin önemini hepimiz biliyoruz fakat kapı kollarında özellikle detay temizliği önemlidir. Gün içinde en çok temas ettiğimiz kapı kollarının, temizliği ve bakımı dikkat gerektiren yerlerdir. Dışarıdan geldikten sonra elleri yıkamadan dokunarak veya her yüzeye değen ellerden dolayı birçok bakteri kapı kollarında üreyebilmektedir.

Kapı kollarını temizlenirken ilk işimiz ve dikkat etmemiz gereken nokta kiri yaymadan temizliğinin yapılmasıdır. Temizliğini yaparken en önemli faktörlerden birisi temiz su ve temiz bez kullanmaktır. Sıcak ve temiz olan su ile bez ıslatılıp sıkarak hafif nemli bir şekilde olması sağlanır. İlk silme suyunuz sadece sıcak sudan oluşurken ikinci silme suyunuz için bir miktar deterjan veya dezenfektan kullanılmalıdır.

Kullandığınız deterjan arap sabunu olabilir. Arap sabunu kullanılırsanız şayet, iyi bir şekilde durulamalı ve kurulamalısınız. Genellikle metal şekilde karşımıza çıkan kapı kolları kurulamadığınız takdirde su damlacıklarının lekeleri kalabilir. Bu sebepten dolayı özellikle metal kapı kolları iyice kurulanmalıdır.

Kapı Kollarının Temizliğinde Püf Noktaları

kapı kollarının temizliğinde püf noktalar nelerdir?

Sirke temizlik yapacağımız zaman bize yardıma koşan ürünlerden biridir. Buzdolabının, yerlerin, kapıların tabiri caizse hayatımızın her alının da temizlikte kullanılan sirke, kapı kollarının temizliği içinde en uygun maddedir. Hem temizlik açısından iyi bir temizleyici hem de iyi bir bakteri öldürücüdür. Yani dezenfektan yerine de kullanılabilir.

Kireci en mükemmel şekilde kıran temizlik ürünüdür. Özellikle kireçli suyu olan bir bölgede yaşıyorsanız, sirke kapı kollarındaki kireçlenmeyi engeller. Sirke ile temizlik yapmaya karar verdiyseniz eğer hafif nemli bezinize az bir miktar da sirke döküp kapı kolunuzu silebilirsiniz. Temizliğinin en iyi şekilde yapılması için sildikten sonra durulayıp, kurulamayı ihmal etmeyin.

Kullanılan bez ise mikro fiber olup tüy bırakmamalıdır. Elinizdeki temizlik yaptığınız bez tüy bırakıyor ise silme suyuna elinizde varsa bir miktar gliserin dökebilirsiniz.

Eğer kapı kolunuzda yağ, kir, pas varsa bunları önceden çıkarmanız gerekir. Eğer yağ, kir ve pas varsa silme suyunuza bir miktar çamaşır suyu ekleyebilirsiniz. Çamaşır suyu ile büyük ihtimalle yağ ve kir çıkacaktır lakin pas çıkmıyor ise karbonat size yardımcı olacaktır.

Pas lekesini çıkarmak için, karbonat ve deterjan ile birlikte iyi bir şekilde ovun. Bir süre karbonat ile bekletin. Pas lekesinin bir süre sonra çıkacaktır. Çıkmadıysa diğer seçenek olarak limon ve tuzu öneririz.

Limon ve tuz muhteşem ikili desek yeridir. Paslı olan kısma bir miktar tuz koyup üzerine biraz limon sıkın veya limonu tuzun üstüne basın. Bu biçimde bir süre bekletin. Beş dakika uygun bir süre zarfıdır. Daha sonra paslı kısmı tel yardımı ile ürünü çizmeyecek ve bozmayacak bir şekilde yavaşa bastırarak silin. Pas lekesinden eser kalmayacaktır.

Kapı kolları sağlam ve kaliteli ürünlerden oluşmasına rağmen çoğunlukla metal olduğundan dolayı çok çeşitli kimyasallardan oluşan deterjanlardan uzak durulması gerekir. Çünkü kullandığımız kimyasal temizlik ürünleri kapı kolumuzdaki madde ile tepkimeye girebilir. Evimizde kolaylıkla erişebileceğimiz malzemelerle temizlik yapmak hem uzun ömürlü hem de garanti süresini uzatacaktır.

Kimyasal maddeler kapı kollarımıza zarar vermekle birlikte ürünün kalitesini düşürür. Fakat sirke türevi temizlik malzemelerini kullanırsa içindeki yakıcı maddeler ile mikropların yakılmasını ve ölümünü sağlar.

Kapılar Ne İşe Yarar?

kapı ne işe yarar?

Bulunduğumuz mekandan girmemize ve ayrılmamızı sağlayan; ahşap, demir ya da alüminyum gibi gereçlerden üretilen öge ve mimari yapılardır. Kapılar hemen her kültür ve ulusta görebileceğimiz tarihi unsurlardan biridir.

Kapı sadece kanattan var olmaz, kapıyı aktif hale getiren kasa ve menteşe bölümleri de mevcuttur. Birçok çeşidi olan bu malzeme her tarzda ve modelde karşımıza çıkar. Genişliği, yüksekliği, rengi ve tarzı isteğe ve ihtiyaca göre yapılır.

Kapı hemen hemen olarak güvenlik, bir yerde olan ve gizli bir biçimde saklanması gereken bölümü veya mekanı kapatma ve onu açma olanağı da sağlar. Her bütçeye uygun olarak karşımıza çıkan kapılar, istenilen fiyata hemen her yerde kolaylıkla bulunabilir.

Hangi Tür Kapılar Vardır?

hangi tür kapılar vardır?

İki biçimde karşımıza çıkan kapılar, iç ve dış olarak bulunur. Bu iç ve dış kapılar ise kendi içlerinde farklı isim ve özelliklerle karşımıza tekrar çıkar.

Kapı modellerini ve isimlerinden kısaca bahsetmek gerekirse, ahşap kapı, mobilya kapı, lamine kapı, kompozit kapı, panel kapı, ve pvc kapılar olarak kısa bir başlıkta toplanır.

Ahşap Kapı: Adından da anlaşılacağı üzere tamamı ahşaptan yapılan ve el emeği büyük olan kapılardır. En ilkel zamanlarda bile kullanılan ahşap kapılar, neredeyse her yüzyılda karşımıza çıkar.

Ahşap Kapı

Mobilya Kapı: Genel anlamda dekoratif amaçlı kullanılan bu kapılar, cilalı ahşap kapı olarak da anılır.

Laminat Kapı: Gelişen teknoloji ile elektronik makinelerde üretilen ve üretimi seri bir şekilde yapılan kapılardır. Bu kapı modeli hem kalitelidir hem de uygundur.

Laminat Kapı

Kompozit Kapı: Pvc ve ahşabın zenginleştirilip, kalitesi artırılmış kapılardır. Çok sağlam ve dayanaklıdır. Montajı oldukça basittir.

Kompozit Kapı

Amerikan Kapı: Camsız ve sadece gövdeden oluşan kapılardır. Amerikan panel olarak da geçer. Maliyeti en uygun kapıdır. Toplu konutlarda sıklıkla karşımıza çıkar

Amerikan Kapı

Pvc Kapı: Tamamen plastikten üretilir. Pvc olan kapıda el işçiliğinin olasılığı düşüktür. Sebebi ise el ile şekil almadan yüksek teknoloji gerektiren makinelerde üretimidir. Ahşaptan üretilmediğinden şişme olasılığı yoktur. Genellikle banyo, tuvalet ve balkonlarda kullanılır.

pvc serisi kapı

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top