İç Kapılar Nasıl Boyanır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?
farklı model iç kapılar nasıl boyanır?

İç Kapılar Nasıl Boyanır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

İç Kapılar Nasıl Boyanır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlerimiz, bizler için hem kutsal, hem de kendimize ait mahrem bölgelerimizdir. Ve bu nedenlerle, yaşadığımız bu yerin her zaman şık, güzel ve rahat olmasını isteriz. Bu nedenle eskiyen bölümlerin, hususların belli periyotlarda yenilenmesi evin çekiciliğini artırır. Eğer çok zengin değilseniz ve evinizi komple değiştiremiyorsanız bile, yapacağınız bazı küçük değişiklikler evinizi yepyeni gibi yapabilir. Ev yenileme yada ev tadilatı diyebileceğimiz bu işlemlerin olmazsa olmazı boyamadır.

iç kapı

Ne tür bir tadilat yaparsanız yapın, evinizi yeniden boyadıktan sonra, yapılan işlemin daha iyi görülebilmesi için kapılarınızı da boyamalısınız. Özellikle iç kapılarınızı boyamanız, onları yepyeni gibi gösterecektir. Peki, ahşap kapı nasıl boyanır? Boyama işlemi öncesi ve sonrasında ne gibi işlemler yapılmalıdır? Farklı modeldeki iç kapıların boyanmasında hangi konulara dikkat edilmelidir? Tecrübeli bir iç kapı üreticisi olarak bugün sizlere farklı türdeki kapıların nasıl boyanacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

İç Kapıların Boyanmasında Hangi Teknikler Uygulanmalıdır?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, eğer doğru boyama tekniklerini kullanabilirseniz, kapı boyamasında çok başarılı sonuçlar alabilir ve evinizin havasını olduğu gibi değiştirebilirsiniz. Ve eğer doğru tekniği seçme ve uygulamayı bilirseniz, bu işlem için profesyonel bir boyacı tutmanıza gerek yoktur. Bu işlemi kendiniz halledebilirsiniz. Bu nedenle de hangi tip kapıların hangi yöntemle en iyi şekilde boyanacağını öğrenmelisiniz.

İç kapı boyamasında genellikle 3 farklı yöntem kullanılır;

  • Boya fırçası ve rulo ile boyama,
  • Püskürterek boyama,
  • Ve daldırma yöntemiyle boyama.

püskürterek boyama

En çok kullanılan, basit ama yorucu olan yöntem rulo ve fırça ile boyamadır. Kolay dememizin nedeni, bu işlem için çok karmaşık bir hazırlık süreci ve ekipmana ihtiyaç duyulmamasıdır. Hatta, dikkatli olduğunuz takdirde kapılarınızı yerinden sökmenize bile gerek olmayabilir. Tek dikkat etmeniz gereken, boyanmayacak kapı mekanizmaları ve kısımları boya bantları ile güzel bir şekilde kapatmanız gerektiğidir. Aslında bu yöntem, işçilik bakımından diğer yöntemlerden daha uzun ve zor bir işlemdir.

Püskürtme yöntemi ile boyama, çok daha kolay ve etkili bir yöntemdir. Bu işlem için de boyanmaması gerekli kısımlar güzelce kapatılmalıdır. Bu işlem için kapılarınızı yerinden çıkarmalı, boya işlemi esnasında boya tabancası ile kapı arasında uygun mesafeyi bırakmalısınız. Aksi takdirde boya kalınlığı istenenden az veya fazla olabilir. Son olarak, püskürtme yönteminde etrafa çok fazla boya yayıldığı için etrafa zarar vermeyecek şekilde tedbirlerin ve izolasyonun da sağlanması gerekir.

Son yöntem olan daldırma yöntemi ise profesyonel bir uygulamadır. Pahalı kalıp ve daldırma malzemeleri gerektirir ve daldırma yapılacak kalıbın içini kaplayacak miktarda boya eklenmesi gerekir. Bu gibi nedenlerle daha çok endüstriyel alanlarda ve toplu boyamalarda kullanılır. Ev tipi boyama işlemlerinde kullanılması zor bir yöntemdir. Ancak işçilik olarak değerlendirildiğinde çok daha etkili ve kolay bir yöntemdir.
farklı model iç kapılar nasıl boyanır?

Farklı Model İç Kapılar Nasıl Boyanır?

Ahşap kapıların boyanması işlemi özel ilgi isteyen bir işlemdir. Çünkü ahşap kapılar yapı olarak hassastır ve boyamada hassas malzemeler kullanılmalıdır. Ayrıca ahşap kapılarla ilgili en önemli husus, vernikli ya da cilalı olup olmadıklarıdır. Bunlara yönelik dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus ise doğru tipte boyanın seçilmesidir. Boya işlemi için hangi modeldeki kapılara hangi boyanın en uygun olduğu iyice araştırmalı, ve uygun boya kullanılmalıdır. Linki tıklayarak kapılara en uygun boya modellerine bakabilirsiniz. 

Ayrıca kapıların mevcut rengi de boya işlemini doğrudan etkiler. Kapıların rengi ne kadar koyuysa, yeni boyanın kapatması için o oranda fazla kat boya gerekir. Koyu kapıları boyamak için en az 3 kat boya gerekebilmektedir. Şimdi kapı türlerine göre nelere dikkat edilmesi gerektiğini görelim.

Amerikan Kapıların Boyanması

En çok tercih edilen kapı modellerinden biri olan Amerikan kapıların boyanması son derece kolay ve hızlıdır. İstediğiniz her tür rengi kullanabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken husus, su bazlı boya kullanmaktır. Bu boyalar kokusuzdur ve kolay kolay sararma yapmazlar.

Amerikan Kapı

Vernikli Kapıların Boyanması

Vernik kapılar için koruyucu bir malzemedir ve kapıların boyanmasını zorlaştırırlar. Bu nedenle vernik tabakasının boya öncesinde kapı yüzeyinden iyice temizlenmesi gereklidir. Bu işlem sonrasında kapınızı istediğiniz yöntemle boyayabilirsiniz.

Lake Kapıların Boyanması

Lake kapılar selülozik boya gerektiren özel nitelikte bir kapıdır. Ayrıca yeni yüzeyinin pürüzsüz ve daha estetik olması için son derece uygundur. Ayrıca, lake kapıların boyanması için en uygun yöntem püskürtme yöntemidir. Diğer yöntemlerle püskürtmedeki kadar başarılı sonuçlar alamazsınız.

Lake Kapı

Açık Renk Kapıların Boyanması

Açık renkteki kapıların daha koyu renklerle boyanması çok daha kolaydır. Beyaz ve krem renkli kapılar için astarlama işlemine ihtiyaç yoktur. Fakat boyama öncesinde iyi bir temizlik işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde mevcut lekelerin boya ile kapanması çok daha zor olacaktır.
farklı yöntemler

İç Kapı Boyamak için Birkaç Faydalı Öneri Daha

İç kapıların boyanması öncesinde gerçekleştirilecek birkaç farklı işlem, boyama faaliyetini çok daha kolay hale getirecektir. En önemlisi zımparalamadır. Bu işlem için uygun bir zımpara kâğıdı kullanılmalıdır. Diğer bir etkili yöntem ise kapı yüzeyinin nemlendirilmesidir. Nemli bir kapı ile kapı yüzeyinin nemlendirilmesi boyanın kuruma sürecini yavaşlatacak, bu da boyanın daha etkili olmasını sağlayacaktır. Ayrıca, rulo ve fırça izlerinin kapatılmasında da faydalı olacaktır. Ve son olarak, uygun nitelikte boya seçmek son derece önemlidir.

Evkap Ahşap Şirketi olarak ürünlerimizin sorunsuzca, uzun yıllar kullanılması en önemli önceliğimizdir. Bu nedenle en kaliteli iç kapıları üretmekteyiz. Kaliteli kapıların boyanması, kalitesizlere göre çok daha kolay ve etkili olmaktadır. Kapı boyama ve diğer sorularınız için firmamız ile irtibata geçmeniz yeterlidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top