iç kapılar ev dekorasyonun en önemli parçasıdır

İç Kapı Yenilerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İç Kapı Yenilerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dünya genelinde başlayan #EviniDeğiştir akımıyla birlikte, eski iç kapıları yenileme noktasında neler yapılabileceği, hangi adımların uygulanması gerektiği oldukça sık bir şekilde araştırılıyor. Evlerin en önemli dekor ürünlerinden biri olan kapılar, herhangi bir değişiklik yapılacaksa; ilk değiştirilmesi gereken eşyalardır. Çünkü bir evin mobilyası, boyası, halısı, perdesi derken, tüm dekorunu eksiksiz bir şekilde yapsanız dahi kapınız dekor tarzına uymuyorsa o dekor asla kendini gösteremeyecektir.

iç kapı

Kapı modelleri, hayatın her alanında olduğu gibi başta stil ardından malzeme, yalıtım ve kullanılan sistemlerle birlikte oldukça farklı şekillerde kendilerini gösterirler. Bunun için dekor tarzınıza uygun tarzda kapı bulmak çoğu zaman zorlayabilir. Sizler için hazırladığımız eski iç kapıları yenileme rehberiyle birlikte; bu anlamda herhangi bir üst düzey çaba göstermeden kapılarınızı yenilemenizi sağlıyoruz.

Küçük Evler İçin Hangi Kapılar Tercih Edilmeli?

kucuk evler icin hangi kapilar tercih edilmeli

Küçük alana sahip evlerde hem alandan tasarruf edilmesi, hem de görünüş olarak hoş bir görüntü oluşturması açısından minimal tarzda kapılar tercih edilmelidir ve kapı renkleri kuşkusuz beyaz olmalıdır. Çünkü beyaz renk, bulunduğu alana derinlik katar ve olduğundan geniş görünmesini sağlar.

Sürgülü kapılar, küçük evlerin olmazsa olmazıdır. Fakat maliyet bakımından diğer kapı türlerine kıyasla yüksek fiyatlı olmaları sebebiyle pek tercih edilmezler. Eğer 1. Sınıf kalitede bir dekorasyon yapmak istiyor ve eksiksiz tamamlama arzunuz bulunuyorsa bu konuda sürgülü kapıları tercih edebilirsiniz.

Eğer sürgülü kapı tercih edecek bütçeniz yoksa bu durumda kapı kanadına dikkat ederek alışveriş yapmalısınız. Kapı kanadının olabildiği kadar küçük alanda açılıp kapanması gerekir ki; böylelikle herhangi bir eşya yerleşiminde v.s. engel oluşturmasın. Duvara giydirilen kapı kasasının olabildiğince minimal olması ve kapının bu kasa içerisinde çok geniş açıyla değil, olabildiğince dar açıda hareket etmesi gerekir.

Küçük evler için bu tarz kapılar, dekor modası eskimeyen ve ömür boyu kullanılacak kapılardır. Çünkü farklı tarz kapılar tercih edildiğinde oldukça boğuk bir görüntü oluşturacak, zaten dar olan evin alanını daha dar gösterecektir.

Büyük Evler İçin Hangi Kapılar Tercih Edilmeli?

büyük evler için hangi kapılar tercih edilmeli?

Büyük evler için iç kapı yenileme konusunda herhangi bir sınırlandırma yoktur. Çünkü, her türlü iç kapı uyum sağlayabilir. Bu anlamda bireylerin dikkat etmesi gereken nokta dekor tarzıdır. Daha önce sizler için hazırladığımız Oda Kapısı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır – Dikkat Edilmesi Gerekenler makalesinde de bahsettiğimiz üzere; Modern tarz dekorasyon için modern, avangart tarz dekorasyon için avangart ve son olarak klasik tarz dekorasyon için klasik kapılara bakmalısınız.

Büyük evler için kapı yenileme işleminde genel olarak başvurulan yöntem boyama ya da kaplama yöntemiyle yenileme oluyor. Fakat Evkap olarak eğer kapılarınız 10 – 15 yıldan eskiyse, bunu kesinlikle önermiyoruz. Çünkü bu süreç içerisinde kapı modası oldukça geniş kapsama yayıldı. Büyük evlerde bu anlamda yeni seri olan ful Amerikan kapılar baskın bir şekilde dekoru tam anlamıyla eksiksiz olarak gösterecek ve tarzınız ne olursa olsun eşyalarınızla bir bütün gibi görünecektir.

Doğru Tarzda İç Kapı Modeli Bulma

doğru tarzda iç kapı modeli bulma

Büyük ve küçük evlerde hangi tarz kapıları tercih edeceğinizi iyice öğrendiyseniz; bundan sonraki aşama olan iç kapı modeli bulma aşamasına geçebilirsiniz. Sizler için bu aşamada menteşeli kapılar, sürgülü kapılar ve duvar içi sürmeli kapıdan bahsedeceğiz. Bu kapıların yenileme işlemlerinde ne gibi zahmetler doğurduğunu ve bunun yanı sıra dekor tarzına nasıl etki ettiğini net bir şekilde görebileceksiniz. Ayrıca küçük ve büyük evlere uyup uymadığını da belirteceğiz. Peki, nedir bu kapıların özellikleri?

1- Menteşeli Kapılar

menteşeli kapılar

Menteşeli kapılar, günümüzde en yüksek kullanım oranına sahip kapılardır. Öyle ki evlerde kullanılan kapıların hemen hemen %90’lık bölümü menteşeli kapılardan oluşmaktadır. Kapının kasa bölümüne kanadın montajlanabilmesi için menteşe kullanılan kapılara direkt olarak “menteşeli kapılar” adı verilmiştir. Kapı yenileme işlemi yapacaksanız, yüksek ihtimalle eski ev kapılarınız menteşeli kapılardır. Bundan dolayı tercihinizi yine menteşeli kapılarla yapmanız iş yükünü hafifletecektir. Çünkü ek olarak yeni bir yuva açma veya eski yuvayı kapatma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. (Kapı yerini değiştirmeyeceksiniz)

Menteşeli kapının model yelpazesi oldukça geniştir. Bu anlamda hem küçük alana sahip, hem de büyük alana sahip evlerde rahatlıkla tercih edilebilir. Burada olay doğru modeli bulmakta bitmektedir.

2- Sürgülü Kapılar

sürgülü kapılar

Geçmiş yıllarda sadece market, restoran veya otel gibi alanlarda kullanılan sürgülü kapılar son birkaç yıldır evlerin vazgeçilmezleri arasına girmiş durumda. Özellikle küçük alana sahip ya da çok büyük alanı bulunan evlerde tercih edilebilecek olan sürgülü kapılar, salon kapısı olarak tercih edildiğinde ortama ferahlık katmaktadır. Çerçeve kalınlığı düşük, cam oranı yüksek olan sürgülü kapılar küçük alanlarda seçilirken, çerçevesi cama göre daha kalın olan sürgülü kapılar büyük alanlarda tercih edilebilir.

Eski iç kapıları yenilerken sürgülü kapı tercihinde bulunmak oldukça büyük bir iş yükünü beraberinde getirir. Çünkü eski iç kapınızın kasa bölümü duvara uygun bir şekilde tekrar örülürken, sürgülü kapı için daha ince ve geniş bir alan açılır. Ardından ise bu incelikle, kendini göstermeyecek şekilde kamufle edilerek sadece kapının ortaya çıkması sağlanır. Bu sebepten dolayı eski iç kapıları yenileme işlemi yapacak kişilerin sürgülü kapı tercihinde bulunmadan önce 2 kez düşünmelerini öneriyoruz.

3- Duvar İçi Sürmeli Kapılar

duvar içi sürmeli kapılar

Bu kapılar sadece küçük alana sahip evlerde kullanılmalıdır. Eğer illa büyük alana sahip evlerde kullanılmak isteniyorsa; kiler, depo, kitaplık veya giyinme odası gibi minimal alanlarda tercih edilebilir. Kapı yönünden hiçbir şekilde alan kaplamayan, sanki duvar açılıp – kapanıyormuş hissiyatı veren bu kapılar 2020 yılının en çok tercih edilen kapılarından biridir. Özellikle 50 metrekare altı yeni yapıların tamamında tercih edilmektedir.

Raylı sistemle çalışan duvar içi sürmeli kapılarda da yine menteşeli kapılarda olduğu gibi farklı bir kasa sistemi vardır. Fakat kasa bu kapılar için normal kapılara kıyasla daha büyüktür. Yine iç kapı yenileme işleminde eğer menteşeli kapı kullanıyor da; duvar içi sürmeli kapı tercih etmek istiyorsanız bu konuda iş yükünüz sürgülü kapılardan da fazladır. Çünkü bunun için duvarın delinmesi ve duvar içine de bir kasa yerleştirilmesi gerekir. Yani sıfırdan duvar imal etmekle eş değer bir iş yükü vardır.

Eski iç kapıları yenileme işlemlerinde bu adımlara dikkat edip; harfi harfine uygulamanız, ev dekorunuzda bütünleyiciliği ön plana çıkaracaktır. Ayrıca tarz uyuşmazlığı sebebiyle yaşanan Abes görüntüler ortadan kalkacak ve kaliteli bir ev dekoruyla karşı karşıya kalacaksınızdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top