lake kapı fiyatları

Eviniz İçin İç Kapı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eviniz İçin İç Kapı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlerimizin iç kapıları, genellikle gözden kaçırdığımız ve hak ettiği değeri vermediğimiz önemli ayrıntılardır. Biz, normalde kapısı olması gereken bir yerde kapı olmadığını gördüğümüzde veya mevcut kapılar bazen kullanılmaz hale gelene kadar gerekliliğini veya önemini farketmeyebiliriz. Kapısız bir yatak odası veya banyo düşünsenize!!

iç kapı

Eğer bir evi sıfırdan yapıyorsanız, veya eskimiş modası geçmiş kapılarınızı yenilemek istiyorsanız, bu araştırmayı yapmak zorundasınız. Güzel görünümlü, süslü ve ev ile çok güzel uyuma sahip kapılar gördüğümüzde de bir farkındalık yaşarız. Bu nedenle, evinizin atmosferini değiştirmek, evinize güzellik ve ferahlık katmak için iç kapı modellerini inceleyip yeni kapı almayı isteyebilirsiniz. Peki, iç kapı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Bu konuda yaptığımız incelemeler sonucunda dört ana faktör belirledik.

  • İhtiyaçlarınızı çok iyi belirlemek,
  • Bütçenizi ayarlamak, 
  • Kapı için gereken müsait alan
  • Satıcının güvenilirliği.

Eviniz İçin İç Kapı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin 

Kapılar, mahremiyet sağlayan ve farklı yerleri birbirinden ayırmaya yarayan evimizin önemli elementlerindendir. Ayrıca güvenlik, ses ve ısı yalıtımı sağlarlar ve evlerimize estetik katarlar. Kapı üretimi alanındaki gelişmeler bizi birçok farklı seçenek ile karşı karşıya bırakmaktadır. Temel olarak, üç çeşit kapı türü vardır. Bunlar;

  • Tamamen ahşaptan veya ahşap türevlerinden kalıp halinde yapılan kapılar. 
  • İçi boş veya gözenekli panel ve MDF kapılar. 
  • PVC Plastik kapılar.

İç kapılarınızın dizaynı, amaca hizmet ederken aynı zamanda evinizin tarzını da yansıtmalıdır. Bu nedenle kapı türlerinin özelliklerini bilmek önemlidir. 

Tamamen ahşap,  tek parça ahşap yapılmış içi dolu kapılardır. Daha otantik, klasik ve nostaljik görünüme sahip sağlam kapılardır. Isı ve ses yalıtımı daha iyidir ama pahalı, ağırdırlar ve sıcaklık ve nem gibi etkilere daha açıklardır. Bu zayıf yönlerini gidermek için ağaç lifleri, geri dönüşüm malzemeleri gibi malzemeler ile üretilmiş içi dolu kapılar da üretilmektedir. Bu kapılar ısı ve neme daha dayanıklıdırlar ve maliyetleri daha azdır. 

İçi boş veya gözenekli panel ve MDF kapılar, maliyet etkin, hafif, montajı kolay seçenekler olup günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Ağaç lifleri, ahşap kalıntıları ve geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak, üretilen iki tabaka arası ya gözenekli yapı veya boş olarak üretilir. Evin her odası, banyo veya yatak odası için kullanılabilir. Ses ve ısı yalıtımı konusunda etkinliği azdır. 

PVC kapılar suya ve yangına dayanıklıdır. Bu nedenle banyo ve nemli yerler için daha uygundur. 

pvc serisi kapı

Kapıların diğer özelliklerini düşünecek olursak, eğer bebek veya çocuk odası için kapı bakıyorsanız, daha sessiz kapanan bir kapı modeli bakmalısınız. Bu konuda da daha hafif olan seçenekler tercih edilebilir. Akılda tutulması gereken başka bir konu, kapıların mevcut mobilya ve diğer eşyalar ile uyumudur. Evlerinizde birden farklı türde veya renkte kapı modeli seçmeniz de mümkündür ama çok farklılık rahatsızlık verebilir. 

Kapınızda cam veya ayna kullanmak isterseniz PVC kapılar ve panel kapılarının çoğuna ekleme yaptırabilirsiniz. 

Bütçe ve Mevcut Alan Kısıtları 

Kapı seçiminde en önemli faktörlerden biri de tabii ki bütçedir. Öncelikle temel beklentilerinizi karşılamak sonra da dekoratif olarak güzel seçimi yapmak istersiniz ama sonuçta konu bütçenizin ne kadar olduğuna gelecektir. Kapılarınızın tamamını değiştirmek durumundaysanız birçok satıcıdan fiyat alarak en uygun seçimi yapma imkanı bulabilirsiniz. 

Mevcut alanınız kullanacağınız kapının boyutlarını ve türünü değiştirebilir. Standart boyutlardaki kapılar daha uygun fiyatlı olacaktır. Ancak daha küçük veya büyük alanlar için kapı ihtiyacınız olması durumunda özel yapım yaptırmak zorunda kalırsınız. Mesela kapının açılmasını engelleyecek bir obje var ise kayan veya katlanan kapı tercih etmeniz gerekebilir. Bazı engelleri bulunan veya tekerlekli sandalye kullananlar için daha geniş veya iki yana açılan kapılar yapılması gerekliliği de dikkate alınması gereken başka bir konudur. 

satıcı güvenirliği ve geri dönüşler

Satıcının Güvenilirliği ve Geri Dönüşler,

Kapı yapım teknikleri geliştikçe, panel ve MDF kapılar gibi daha pratik çözümler yaygınlaştıkça endüstride merdiven altı tabir edilecek işletmeler de çoğalmaktadır.  Bunlar sizlere daha uygun fiyat verebilirler ama kalite, garanti ve sürdürülebilirlik  problemi yaşamanız olasıdır. Kapı alma işi kısa vadeli bir yatırım olmadığı için size en iyi kaliteyi garantili olarak sunacak, daha kurumsal, tecrübeli ve kendini ispat etmiş satıcılara yönelmeniz en doğrusu olacaktır.

Mdf Kapı

Evkap, 65 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en iyi iç kapı üreticisi şirketlerinden biridir. Evkap olarak toptan satış ile birlikte talep üzerine özel yapım kapılar da imal etmekteyiz. Kaliteli materyal kullanarak sizlere her zaman en dayanıklı ve sağlam ürünleri uygun fiyata sunma çabasındayız. 

Sürekli olarak alanımızda teknolojik gelişmeleri takip ederek daha iyiye doğru kendimizi yöneltme gayretindeyiz. Doğayla dost ve geri dönüşümlü malzeme kullanımına önem göstermekte, kaliteyi ve sürdürülebilirliği bir arada sunmayı hedeflemekteyiz. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top