Kapı Gıcırtısı

Ev Kapı Gıcırtısı Sesi Nasıl Giderilir?

Ev Kapı Gıcırtısı Sesi Nasıl Giderilir?

Ev kapı gıcırtısı oldukça sinir bozan ve rahatsız edici bir sestir. İç kapıların kalitesine bağlı olarak zamanla menteşe, kilit ve kol bölümlerinde paslanmalar görülebilir. Lakin korkmayın! Kapı gıcırtısını önlemenin bir çok basit yolu vardır.

EVKAP olarak Türkiye’nin en iyi iç kapı üreticisi ünvanına sahibiz ve ürettiğimiz iç kapılar için paslanmaz çelik menteşe ve kilit sistemi kullanmaktayız. Bu noktada eğer sizde kapılarınızı değiştirmek istiyorsanız tek yapmanız gereken web sitemizde bulunan iç kapı modelleri incelemektir. Toptan ve perakende iç kapı satışı için bizi arayınız.

iç kapı

Kapı gıcırtısını durdurmak ve bu soruna bir çözüm bulmak isteyenler için bugün sizlere bir rehber hazırladık. Hazırladığımız rehber ile kapı gıcırtısından 1 dakikalık bir işlem ile kurtulabilirsiniz. Her evde kolaylıkla bulunabilecek bu malzemeler ile kapının çıkardığı korkunç seslerden kurtulabilirsiniz.

İşte kapı gıcırtısını önlemenin yolları!

Kapı Gıcırtısını Önlemenin En Etkili 8 Yolu

Ev kapıları sürekli kullanılan mobilyalar olduğu için zamanla aşınabilmektedir. Aşınma en çok menteşe ve kilit kol bölümünde belirmektedir. Bunun yanı sıra zamanla iç kapılarınızın rengi solabilir ve kapılarınızı boyamak da isteyebilirsiniz. Web sitemizde bulunan iç kapı nasıl boyanır rehberi ile sizlere kapı boyamanın püf noktalarını sunuyoruz.

Kapı gıcırtısını önlemek için de yapabilecekleriniz oldukça basittir;

  1. Makine Yağı Kullanın.

makine yağı kullanın

Kapı gıcırtısını önlemenin en kolay yolu makine yağı kullanmaktır. Çok eski geleneksel çözüm yollarından biri olan makine yağı ile kapı gıcırtısından kurtulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta makine yağını menteşelerin iç kısmına doğru akıtmanız gerektiğidir. Doğru bir şekilde yağlanan menteşe artık kötü sesler çıkarmayacaktır.

Bu işlem esnasına kapıyı yerinden çıkararak daha kolay yağlama yapabilirsiniz. Kapıyı yerinden çıkarmak oldukça basittir. Kapının iki yanından tutup yukarı doğru kaldırdığınız zaman kapı yerinden kolaylıkla çıkacaktır. Siz de menteşe yağlama işlemini daha kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

İşlem sonunda kapıyı yerine takarken menteşeyi taktıktan sonra bir çekiç ile üzerine vurarak sağlamlaştırabilirsiniz.

  1. Beyaz Mum ile Kapı Gıcırtısını Önleme

beyaz mum ile kapı gıcırtısını önlemebeyaz mum ile kapı gıcırtısını önleme 2

Burada yapılan işlem beyaz mumu eritmek ve sıvı haline gelen bu mumu menteşe çubuğunun üzerine dökmektir. Mum sürülen menteşeyi geri yerine takarak çekiç yardımı ile sağlamlaştırabilirsiniz.

  1. Temizlik Malzemesi (Temizlik Tozu) Kullanın.

temizlik tozu kullanın

Bulaşık teli yardımı ile menteşe çubuğu üzerine temizlik tozu dökerek kapı gıcırtısını önleyebilirsiniz. Tel ile birlikte temizlik tozunu menteşe çubuğu üzerine iyice yaydıktan sonra menteşe çubuğunu yerine takabilir çekiç ile sağlamlaştırabilirsiniz.

  1. Vazelin Kullanın.

vazelin kullanınvazelin kullanın 2

Vazelin kayganlaştırıcı etkisi ile kapı gıcırtısını önlemek için oldukça etkili bir yöntemdir. Diğer işlemlerde olduğu gibi menteşe çubuğuna sürülen vazelin kapının istenmeyen sesler çıkarmasını engeller. Çubuğu yerine takarken diğer yöntemlerde olduğu gibi çekiç kullanabilirsiniz.

  1. Sıvı Yağ Kullanımı

sıvı yağ kullanımı

Geleneksel bir diğer yöntem ise sıvı yağ kullanmaktır. Yemek yaparken kullandığımız Ayçiçek yağı kapı gıcırtısını önlemek için birebirdir. Bu noktada menteşe içlerine sıvı yağ dökerek kapı gıcırtısını önleyebilirsiniz.

  1. Tıraş Köpüğü Kullanımı

tıraş köpüğü kullanımı

Genellikle her evde bulunan bir diğer malzeme de tıraş köpüğüdür. Tıraş köpüğü kapı gıcırtısını önlemek için kullanılabilen kısa süreli bir yöntemdir. Yaklaşık 10 günlük bir koruma sağlar, daha sonra bu işlemi tekrar yapmanız gerekebilir. İşlem anlık çözüm arayanlar için oldukça elverişlidir.

Kapı menteşesine tıraş köpüğü sıktıktan sonra fazla olan köpük temizlenir ve kapı gıcırtısı önlemiş olur.

  1. Saç Spreyi Kullanımı

Kapı gıcırtısını önlemek için kullanılan anlık çözüm üreten bir yöntem de saç spreyi kullanımıdır. Tıraş köpüğü kullanımı gibi kısa süreli bir etkisi olacaktır. Lakin anlık çözüm için idealdir.

  1. Sıvı Sabun ve Bulaşık Sabunu Kullanımı

bulaşık sabunu kullanımı

Kapı gıcırtısını önlemenin en kolay yollarından biri de sabun kullanımıdır. Sabunlar içerisinde yağ bulundurduğu için kapı menteşelerini kayganlaştırır ve kötü sesler çıkarmasını engeller. Uygulaması oldukça basittir. Menteşeye bir bez yardımı ile sürmeniz yeterlidir.

Kapı Gıcırtısını Önlemenin En Kalıcı Yolu

Çok uzun süreli bir çözüm istiyorsanız kapı gıcırtısını önlemek için makine yağı veya Ayçiçek yağı kullanmanızı öneririz. Bu sayede aylar boyunca kapılarınızdan kötü bir ses çıkmayacak ve gece uyurken uykunuz bölünmeyecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top