Güvenlikli Bir Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güvenlikli bir çelik kapı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Evinizin giriş kapıları genellikle bir kapıdan daha fazlasıdır. Dışarıdan baktığınız zaman giriş kapılar oldukça şık ve gösterişli olmalıdır. Eğer bir apartmanda oturuyorsanız bu ayrıntı biraz daha az önemlidir lakin müstakil bir daireniz var ise giriş kapılarının görünümü oldukça önemlidir.

Malzeme seçiminden hava geçirmezliğe ve güvenlik derecelendirmelerine kadar ön kapıların satın alınması ve değiştirilmesi söz konusu olduğunda bilmeniz gerekenler hakkında ayrıntılı bir kılavuz ile karşınızdayız.

Kompozit Kapı

Giriş kapısı bir evdeki yolculuğunuzun başlangıcı,” diyor Güney Kaliforniyalı mimar Craig Stoddard. Evin içinden geçen herkes öncelikle giriş kapınızın nasıl olduğuna bakar. İdeal olarak evin karakterini vurgulamalıdır çelik kapılar. Yeni ve eski evler için çelik giriş kapı kilit bir odak noktasıdır.

Evkap olarak biz iç kapı imalatı yapıyoruz. Amerikan kapı, melamin kapı, kompozit kapı, lake kapı, PVC kaplama kapı, MDF kapı gibi bir çok son trend 2020 kapı modellerini imal ediyoruz. Bugün sizlere ev kapılarınız ile uyum içerisinde olabilecek çelik kapıları seçerken nelere dikkat etmeniz konusunda bilgi vereceğiz.

çelik kapı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Çelik kapılar iç kapılarınızın yansımasıdır. Bu yüzden seçimi oldukça önemlidir. Giriş kapılarının çoğunun genel olarak iyi performans gösterdiğini tespit ettik. Ancak yapıldıkları malzemelerin – fiberglas, çelik ve ahşap – her birinin güçlü ve zayıf yanları vardır. Fakat çelik kapı her zaman daha avantajlıdır. İmalatında kullanılan çelik malzemeler sayesinde kötü hava koşullarına karşı daha dayanıklıdır ve daha gösterişlidir.

 • Çelik bir kapı piyasanın yaklaşık yarısını oluşturur.

Artıları: Nispeten ucuzdurlar ve daha pahalı fiberglas ve ahşap kapıların güvenlik ve hava koşullarına dayanıklılığını ezici bir şekilde yenerler. Çelik kapılar çok az bakım gerektirir. Evinizde oluşacak bir aksilik olmaz ise bakım periyodu çok kolaydır. Enerji tasarrufludurlar.

Şimdi çelik kapı alırken nelere dikkat etmeliyiz inceleyelim;

 • Çevrimiçi olmak

Online çelik kapı almak her zaman daha kolaydır lakin bunun yerine online araştırma yaparak satın alacağınız mağazayı ziyaret etmeniz daha iyi olacaktır.  Bu sayede en azından satın aldığınız ürünü gerçekten görmek için bir fırsatınız olabilir.

Lakin satın alacağınız mağazaya güveniyorsanız online alışveriş yapmak size zaman kazandıracaktır. Üretici siteleri materyalleri tanımlar ve kataloglar sunar ve yerel bir perakendeci bulmanıza yardımcı olabilir. İstediğiniz kapıyı tam olarak görmeseniz bile, benzer bir model size iyi bir fikir sunabilir.

 • Enerji Verimliliği

Çelik ve fiberglass kapılar genellikle ahşap kapılardan daha fazla yalıtım değerine sahiptir. Bu yüzden giriş kapısı tercihinde çelik kapı tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Dahası, ısı genellikle kapının kendisinden değil, kapının etrafındaki hava sızıntılarından kaybolur. Çelik kapıları alırken ve montajını yaptırırken ısı sızıntısı yapacak bir boşluğun oluşmaması konusunda dikkatli olunuz.

Çelik Kapı Satın Alma Klavuzu

çelik kapı satın alma klavuzu

Kapı performansının daha teknik yönlerini anlamanıza yardımcı olmak için, doğru kararları vermenize yardımcı olabileceğimize ve sizi uzun yıllar boyunca güvende, sıcak ve mutlu tutacak bir kapı setine yönlendirebileceğimize inanıyoruz. Bu yüzden bu kapı kılavuzunu, kapılar ve daha fazlası hakkında bilgi ve tavsiye ile dolu bir şekilde oluşturduk.

Bir çelik kapı;

 • Bakımı ve temizliği kolay olmalıdır.
 • İyi görünsün ve evinizle estetik olarak uyumlu olsun.
 • Üstün kilitleme mekanizmalarıyla yüksek güvenlikli olsun.
 • Güvenli bir çerçeve tarafından desteklenmelidir.
 • Yüksek enerji verimliliğine derecesine sahip olan çelik kapıları tercih edin.
 • Evinizin diyaframına mükemmel şekilde uyan ölçüye göre bir kapı tercih edin.
 • Genel performans ve hava koşullarına dayanıklılık için sektörde test edilmiş kapılar olmalıdır.
 • Dışarıdan gelen gürültüyü azaltma özelliğine sahip olmalıdır.
 • Rüzgar eserken ses geçirmeyen ve hareket etmeyen bir çelik kapı olmalıdır. ( Bunun sağlanması için çelik kapının montajının çok güzel bir şekilde yapılması gerekmektedir. )
 • Eğer camlı bir çelik kapı istiyorsanız evin dışından çıkarılamayan cam tercihi yapınız.
 • Çelik kapınızın garanti süresine dikkat ediniz.
 • Evinize değer katan bir ürün tercih ediniz.
 • Kaliteli bir çelik kapının ağırlığı en az 100-150kg dır. Alacağınız kapının ağırlığına dikkat ediniz.

Çelik kapı alırken aklınızda bulunması gereken bir diğer ayrıntı hırsızlığa karşı dayanıklılığıdır. Lakin unutmayınız ki her çelik kapı açılır, sadece dikkat etmeniz gereken nokta kapınızın kilidinin kaliteli bir şekilde seçilmiş olmasıdır. Çelik kapı kilitlerinin sınıfları vardır. Bu sınıflara uygun bir şekilde kilit seçilmelidir.

Çelik Kapı Kilit Sistemi

çelik kapı kilit sistemi

Birinci Sınıf, İkinci Sınıf, Üçüncü Sınıf, Dördüncü Sınıf, Beşinci Sınıf ve Altıncı Sınıf çelik kapı kilitleri vardır Avrupa birliği tarafından belirlenen. Bu sınıflardan en zor açılanı 6. Sınıf kapı kilididir. En kolay açılanı ise 1. Sınıf kapı kilidir. Kapı alırken bu ayrıntıyı satıcınıza sormayı unutmayınız.

Çift kilit sistemini kullanmayı da çelik kapılarınızda ihmal etmeyiniz.

Giriş kapıları rüzgara, yağmura, kavurucu güneşe ve davetsiz misafirlere dayanacak kadar sağlam olmalı, ancak iyi bir ilk izlenim bırakacak kadar estetik olmalıdır. Ne yazık ki, bu ihtiyaçları karşılamak birçok ön kapı için uzun bir emirdir. Bu yüzden çelik kapı alırken alacağınız firmanın ürünlerinin kalitesi ve Türk Standartları doğrultusunda ürünlerinin belgelerini sormayı unutmayınız.

Güvenlik ve dayanıklılık en önemli önceliklerse çelik kapı en iyi seçeneğinizdir. Çelik üniteler ahşap veya fiberglas kapılardan daha güçlüdür ve çatlamaz veya bükülmez.

Tüm çelik kapılar ahşaptan veya daha fazla mukavemet için çelikten yapılmış bir iç çerçeveye sahiptir. Çerçeve içindeki boşluklar yüksek yoğunluklu köpük yalıtımı ile doldurulur. Birinci sınıf kapılar genellikle 24 ayarlı bir cilde ve çelik bir çerçeveye sahiptir, ancak bazıları daha ağır ölçülü çelik sunar Yüzey genellikle pürüzsüzdür veya kabartmalı ahşap damar desenine sahiptir.

Çoğu çelik kapı, periyodik boyama gerektiren fırınlanmış polyester kaplamayla kaplanır. Premium versiyonlar, daha fazla hava direnci için vinil kaplı pencerelerdekine benzer bir vinil kaplamaya sahiptir.

Ayrıca son olarak dikkat etmeni gereken nokta çelik kapının içinin dolu mu yoksa boş mu olduğudur. Bu çelik kapıların dayanıklılığı hakkında size bilgi verir. Satıcınıza lütfen sorunuz.

Çelik kapınız kapanırken tok bir ses çıkarmalıdır, kapı kapanırken sallanmamalıdır. Ekonomik bir çelik kapı 600-700 TL arasındadır. Pahalı bir çelik kapı ise 1000 TL üzerinde bir fiyata sahiptir.

Çelik kapılarınız ile uyumlu bir iç kapı dekorasyonu yapmak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top