koronavirüse karşı ev ve kapı temizliği

Amerikan Kapılar Nasıl Temizlenir ve Özellikleri Nelerdir?

Amerikan Kapılar Nasıl Temizlenir ve Özellikleri Nelerdir?

Amerikan kapılar, iç kapılar arasından en çok tercihe edilen bir modeldir. Bunun nedeni bu kapıların toplu olarak üretilmesi, bunun neticesinde hem istenilen niteliklere sahip olması, hem de fiyatının uygun olmasıdır. Bu faydaların haricinde farklı istenilen nitelikler de Amerikan kapılarını diğerlerinin arasından öne çıkarmaktadır.

Amerikan Kapı

Öte yandan, Amerikan kapılarının bir önemli özelliği daha onu kullanıcılar için cazip kılmaktadır. Amerikan kapıları, çok fazla renk ve model seçeneğine sahiptir. O kadar fazla farklı seçeneği vardır ki, bu kapılar ile ilgili en zor husus, seçenekler arasında karar verememe olabilir. Bu kadar popüler olan Amerikan kapılarının üretilmesi, teslim edilmesi ve yerine monte edilmesi de çok daha çabuk ve kolay olabilmektedir.

Evkap Kapı şirketi olarak, çok farklı iç kapı modelleri üretmekteyiz. Lake Kapı, MDF Kapı ve Laminat Kapı gibi çok farklı ve modern çeşit kapıları en iyi kalitede üretmekteyiz. Amerikan kapılar da tüm diğer kapılar gibi toplu olarak üretiliyor olsa da, fiyat/fayda etkinliğinin yüksek oluşu onu hastane, okul, otel gibi alanlarda toplu kullanımlar için çok tercih edilen bir model yapmaktadır.

Peki, bu kadar yoğun olarak kullanılan bir kapı çeşidi hakkında en çok merak edilen konu, Amerikan kapılar nasıl temizlenir sorusudur. Yoğunlukla, örneğin bir otelde, kullanıldığı için önemli hale gelen Amerikan kapıların temizliği zor mudur? Temizlenmeleri ne kadar zaman alır? Bugünkü yazımızda sizlere Amerikan kapıların temizliği hakkında faydalı bilgiler vereceğiz. Bu konudan bahsedebilmek için de öncelikle Amerikan kapıların genel özelliklerini incelememiz gerekiyor.

Amerikan Kapılar Nasıl Temizlenir ve Özellikleri Nelerdir?

Amerikan Kapılarının Özellikleri Nelerdir?

Aslında iç kapı temizliği, kapıların kullanım ömrü açısından çok önemlidir. Çünkü, eğer kapıların temizliğini, talimatlara uygun bir şekilde, düzenli aralıklarla yaparsanız, kapılarınızı çok daha uzun yıllar sorunsuzca kullanabilirsiniz. Eğer kapılarınızı doğru ekipman ve maddeler ile doğru yöntemlerle temizlerseniz, kapılarınız her zaman yeni gibi kalır. Aslında bu temizlik, kapıların bakım faaliyetinin temelini de oluşturur. Şimdi sizlere, Amerikan kapılarının temizliğine yönelik önemli özelliklerinden bahsedeceğiz;

  • Ağırlık. Amerikan kapılarının en önemli ayırt edici özelliklerinden birisi hafif olmalarıdır. Amerikan kapılar, üretim tekniği ve kullanılan materyal nedeniyle oldukça hafif bir iç kapı çeşididir. Kolayca üretilir, taşınır, monte edilir ve kullanılır. Amerikan kapılarının hafifliğini, temizlik amacıyla sürekli olarak göz önünde bulundurmalısınız.
  • Dayanıklılık. Oldukça hafif olmalarına rağmen, Amerikan kapıları ağırlıklarının zıttı olarak oldukça dayanıklı kapılardır. Üretim tekniği olan, yüksek basınç ve sıcaklıkta kaplama işlemi, onları yapısal olarak çok sağlam yapmaktadır. Dayanıklı olduklarından dolayı onları dilediğiniz gibi temizleyebilirsiniz.
  • Çift Tarafa Hareket Etmesi. Amerikan kapıları, kurulum aşamasında istenilen yöne hareket edilecek şekilde kurulabilir. Böylece, kullanıldığı alanda istenilen boşluk kazanılmış olur. Ve bu sayede, istenildiği şekilde temizlenebilir.
  • Su Geçirmezlik. Amerikan kapıları suya, neme veya su buharına karşı dayanıklıdır. Böylece, ıslak zeminlerde ve ortamlarda kullanılabilirler. Bu özellik, temizlik aşamasında da önem kazanmaktadır. Siz de uygun yöntem ve ekipmanla, gönül rahatlığıyla temizliği gerçekleştirebilirsiniz.

Amerikan Kapıların Temizliği

Amerikan Kapıların Temizliği

Aslında çok farklı renk seçenekleri olmasına rağmen, Amerikan kapılarının büyük bir çoğunluğu beyazdır. Ve beyaz renk de, kolaylıkla kirlenen bir renktir. Bu nedenle beyaz Amerikan kapılarının sıklıkla temizlenmesi gerekmektedir. Peki Amerikan kapıların temizliği için hangi maddeler kullanılmalıdır? 

Öncelikli olarak, tüm iç kapılarda kullanıldığı gibi, hafif ıslak ya da nemli bez, bu tarz yeni tip kapıların temizliği için idealdir. Çok ıslak olan bezler, temizliği zorlaştırabileceği gibi kapınıza zarar da verebilir. Kapınızın geneli için hafif nemli bez yeterli olacaktır. Kapının geleceğini de düşünerek, temizlikte fazla kimyasal madde kullanmamalısınız. Ancak kapılara temasın çok yoğun olduğu kapı kolları veya tokmaklar fazlaca kirlenirler. Bu bölgeler için çamaşır suyu kullanabilirsiniz.

İç kapı temizliğinde en etkili karışım; limon, sirke, karbonat karışımıdır. Bu malzemeleri ılık suda karıştırın ve yumuşak bir bez ile temizliğinizi yapın. Hijyen sağlamak için de karışımı sıklıkla yenileyin.

Daha iyi bir temizlik yapabilmeniz için, ve özellikle kapılar yoğun olarak kirleniyor veya tozlanıyorsa, elbise fırçası kullanmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak unutmamalısınız ki bu yöntem daha çok yağlı boya ile boyalı Amerikan kapılarda etkili olmaktadır.

Yine de çok yoğun olarak kirlenmiş kapılarda, çeşitli kimyasal temizleyicileri kullanabilirsiniz. Ayrıca kapıların üst bölümleri çok fazla göz önünde bulunmadığından dolayı genellikle kirli bırakılır. Bu durum normal temizliği de etkiler. Bu nedenle kapı üstlerini de nemli bez ile temizlemelisiniz.

Aslında sizin de kolaylıkla fark edebileceğiniz gibi, iç kapıların temizliği genel olarak birbirine benzerdir. Evkap Kapı firması olarak en büyük isteğimiz kapılarınızı uzun yıllar sorunsuz olarak kullanabilmenizdir. Bu yüzden siz de Amerikan kapılarınızı, belirttiğimiz ipuçlarına uyarak sıklıkla temizlemelisiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top