amerikan kapi

Amerikan Kapı Nasıl Boyanır?

Amerikan Kapı Nasıl Boyanır?

Kapı renkleri zaman içerisinde nem ve rutubet etkisi ile solabilir. Bu da istenmeyen bir görüntüyü ortaya çıkarır. Kapıların evimizin dekorasyonu ile uyumunu göz ardı etmemeliyiz. Kapılarının modelini ve iç dekorasyon ile uyumunu beğeniyor olsanız da renklerini değiştirmek isteyebilirsiniz. Amerikan kapı boyanır mı sorusunun cevabı evet boyanabilirdir.  Evde kapı boyamak oldukça kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey kapı boyası ve boya fırçalarıdır.

Amerikan Kapı

Evinizde Amerikan kapı kullanıyorsunuz ve nasıl boyayacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman iç kapı üreticisi olarak uzman firma Evkap ile tanışmanın zamanı geldi demektir. EVKAP 70 yıllık tecrübesi ile iç kapı imalatı konusunda uzman ve başarılı bir firmadır.

Kapılarınızı nasıl boyayacağınızı bilmiyorsanız içeriğimizi okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Ya da yeni kapı almak isterseniz iç kapı modelleri sayfamızı inceleyerek bizden fiyat bilgisi alabilirsiniz. O zaman başlayalım.

Amerikan Kapı Boyama

amerikan kapi nasil boyanir (1)

Amerikan kapı boyama yapabilmek için Amerikan kapı boyası almanız gerekmektedir. Bu Amerikan kapıların bir diğer adı panel kapıdır. Panel kapı boyası alarak da Amerikan kapılarınızı boyayabilirsiniz.

Evde kapı boyamak bütçenizi korumak için alabileceğiniz bir tedbirdir. Ev dekorasyonuna ilgili iseniz bu işten hem zevk alacaksınız hem de bütçenizi korumuş olacaksınız.

Amerikan kapı boyama ile evinizin havasını değiştirebilir ve yepyeni bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Çünkü kapı renginin ev dekorasyonu üzerinde çok büyük etkisi bulunmaktadır.

Eğer Amerikan kapı dışında bir kapı çeşidi kullanıyorsanız evde kapı nasıl boyanır içeriğimizi inceleyerek kapı boyama ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Amerikan Kapı Boyama Teknikleri

Evde kapı boyamak oldukça kolay ve zevkli bir iştir. Eğer sizde Amerikan kapılar nasıl boyanır diye merak ediyorsanız Amerikan kapı boyama tekniklerini kullanarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Panel kapı boyama teknikleri oldukça basittir.

Aşağıda panel kapı boyama teknikleri ile sizlere kapılarınızı nasıl daha güzel boyayabileceğinizi göstereceğiz.

Evde kapı boyarken 3 farklı yöntemden yararlanabilirsiniz.

  1. Kendiniz fırça ile kapıyı boyayabilirsiniz.

Bu yöntemde biraz güçlü kollara sahip olmak avantajlı olabilir. Her ne kadar Amerikan kapı boyama kolay olsa da boyamaya başladıktan bir süre sonra yorulacaksınız. Bu yüzden dinlenerek boyama yapabilirsiniz. Ve boya işlerinden zevk alıyorsanız bu sizi yıldırmayacaktır. Bu yöntem hem ekonomik hem de eğlencelidir. Eğer düşük maliyetli kapı boyama tekniği arıyorsanız kendiniz kapıyı boyayarak çözüm bulabilirsiniz.

amerikan kapi nasil boyanir (5)

  1. Boya Tabancası ile Amerikan Kapı Boyama

Boya tabancası ile Amerikan kapı boyama oldukça basit bir yöntemdir. Bu yöntem ile hem zamandan tasarruf edersiniz hem de kolunuz ağrımaz. El ile boyama yöntemine göre daha yüksek bir maliyete sahip olan bu yöntem ile kapılarınızı kolaylıkla boyayabilirsiniz.

amerikan kapi nasil boyanir (2)

  1. Daldırma Yöntemi ile Amerikan Kapı Boyama

Diğer Amerikan kapı boyama teknikleri ile karşılaştırıldığı zaman bu tekniğin maliyeti oldukça yüksektir. Çünkü bu boyama tekniğinde işçilik çok fazladır. Profesyonel boyama ekipleri tarafından gerçekleştirilen bu işlemde kapılar yerinden sökülür ve boya atölyesine götürülür. Orada boya dolu bir kaba kapılar daldırılır ve boyama işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntem biraz pahalıdır ve evinizde biraz tadilat pisliği oluşabilir. O yüzden eğer kendinize güveniyor iseniz kapıları sizin boyamanızı tavsiye ederiz.

Amerikan Kapı Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

amerikan kapi nasil boyanir (4)

Amerikan kapı boyamanın bazı püf noktaları bulunmaktadır. Örneğin Amerikan kapı boyası satın alırken su bazlı boya olduğuna emin olunuz. Çünkü diğer boyalar ile kapılarınızı boyayamazsınız.

Su bazlı boya alırken yanında tiner de satın almalısınız. Su bazlı boyaları tiner ile daha ince bir katman haline getirerek kapılarınızı daha kolay boyayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta boyayı çok sıvı hale getirmemektir. Çünkü boyayı çok sıvı yaparsanız hem sürekli damlayacaktır hem de kapınızı boyamak için birkaç kat boyamanız gerekecektir.

Su bazlı boya üzerinde yazan bilgiler doğrultusunuz boyanızı seyreltmeniz yeterli olacaktır.

Amerikan kapı boyarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kapı kilidine ve koluna dikkat etmektir. Kapı kolunu yerinden sökmeden boya yapabilirsiniz. Kilidi de yerinden sökmek istemiyorsanız yapmanız gereken tek şey kilidin üzerini bantlamaktır. Bu sayede boyanın kilide bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Bu iç kapı boyama tekniklerini kullanarak Amerikan kapılarınızı kolay bir şekilde boyayabilirsiniz.

Amerikan Kapı Boyama Aşamaları

amerikan kapi nasil boyanir (7)amerikan kapi nasil boyanir (6)

  1. Öncelikle boya yapacağınız kapının kilidini ve filtrelerini yerinden sökünüz. / Sökmek istemez iseniz koruyucu bant ile bantlayabilirsiniz.
  2. Kapı boyanız çok eski ve yıpranmış ise boyama yapmadan önce zımparalama yapmalısınız.
  3. Kapı rengini belirledikten sonra rulo ve fırça yardımı ile kapılarınızı boyayabilirsiniz. Aldığınız renge bağlı olarak 2 ya da 3 kat boyama yapabilirsiniz.
  4. Kapıyı boyadıktan sonra havanın sıcaklığına bağlı olarak boyanın kurumasını beklemelisiniz. Daha sonra ikinci ve gerekirse üçüncü kat boyayı yapmalısınız.

Bu aşamalar ile birlikte Amerikan panel kapı boyama işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kapılar ile alakalı daha fazla bilgi için iç kapı bloğu inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top