ahşap kapı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ahşap Kapı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap Kapı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap kapı günümüzde en çok kullanılan iç kapı modelleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden ahşap kapılar doğal görünümü ile eve sıcak bir hava kattığı için modern ve klasik dekorasyonlarda sıklıkla kullanılır.

İç kapı modelleri arasında yer alan ahşap kapılar bir çok mekanda kullanılmaktadır. Sadece ev kapısı olarak değil okul, hastane, işyeri ve ofis gibi alanlarda da ahşap kapılar kullanılmaktadır.

iç kapı

Aslında bildiğimiz bütün iç kapı modelleri ahşap kapıdır. Örneğin PVC kapı ve diğer kapı modelleri ahşaptan üretilir lakin farklı farklı kaplama malzemeleri kullanıldığı için kapıların isimleri değişmektedir.

Lake kaplama ahşap kapı, PVC kaplama ahşap kapı  bu kapı modelleri arasında yer almaktadır.

Peki ahşap kapı alırken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Kapıların ev dekorasyonu ile uyumu oldukça önemlidir. Çünkü kapılar mobilya ve duvar rengi ile uyumlu olduğu zaman bütüncül bir ev dekorasyonuna sahip olmuş oluruz.

Ahşap kapılar kötü ortam koşullarına dahi dayanıklı olarak üretildiği için iç mekanlarda sıklıkla tercih edilir. Ahşap kapıların tercih edilmesinin en önemli 3 nedeni;

  • Doğal olması
  • Dayanıklı olması
  • Uzun ömürlü olması

Bu şekilde yüksek kalitede üretilen ahşap kapılar doğal görünümü ile hem evinize renk katacak hem de dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu için bütçenizi koruyacaktır. Ahşap kapı modelleri oldukça fazladır.

Talebiniz üzerine satın alacağınız yer ahşap kapıları camlı ya da camsız olarak üretebilir. Camlı ahşap kapılar genellikle oturma odası ve mutfakta kullanılırken camsız ahşap kapılar banyo ve yatak odasında kullanılır. Bunun sebebi yatak odası ve banyoda iç mekanın görünmesini engellemektir.

Ahşap kapı modelleri arasında bulunan oymalı ve işlemeli modeller ile evinize klasik bir hava katarken camlı modeller ile de modern bir görünüm katabilirsiniz.

Ahşap kapılar farklı kültürlere ve dekorasyon stiline göre uyarlanabilen kapı türleridir. Örneğin oymalı ve desenli modeller klasik bir ev dekorasyonuna uygunken asimetrik çizgilere sahip ahşap kapılar modern ev dekorasyon stiline uygun olarak karşımıza çıkar.

Ahşap Kapı

Ahşap Kapı Alacaklar için İpuçları

  1. Ahşap kapılar iç dekorasyonu tamamlayıcı nitelikte olmalıdır.

Hangi kapı tarzını seçerseniz seçin iç dekorasyonunuzu düşünmeniz gerekir. Çünkü ev dekorasyonu bir bütündür. Ev dekorasyonunun tamamlayıcı unsuru da iç kapılardır. Farklı boyutlarda ve tarzlarda üretilebilen iç kapılar genellikle standart ölçülerinde tercih edilmektedir. Eğer eviniz çok büyük değil ise standart boyuttaki iç kapıları tercih etmenizi öneririz.

Ahşap kapı seçiminde dekorasyonunuz açık tonlarda ise kapı rengi koyu renk tercih edilebilir. Bu seçim ortama hem farklı bir hava katar hem de zıt renklerin birbiri ile uyumu sağlanmış olur.

Bunun yanı sıra eğer iç dekorasyonda koyu renkler kullanıyor iseniz iç kapılarınız açık renkli olabilir. Açık renkli iç kapılar ortama ferahlık katarken ev dekorasyonunuzun gözde parçası olabilir.

ahsap kapi alirken dikkat edilmesi gerekenler (4) ahsap kapi alirken dikkat edilmesi gerekenler (3)

  1. Kaliteli ahşap kapılar tercih edin.

Sadece fiyatı uygun diye ucuz ahşap kapıları tercih etmeyin. Ahşap kapıların üretiminde kullanılan ağaç cinsi ve kapının işlenişi çok önemlidir. Bu yüzden güvenilir satıcılar ile anlaşarak garantili ahşap kapılar satın alın.

ahsap kapi alirken dikkat edilmesi gerekenler (1) ahsap kapi alirken dikkat edilmesi gerekenler (2)

  1. İç mekan koşullarına karşı dayanıklı ahşap kapılar tercih edin.

Evinizin farklı alanlarında kapılar farklı ısı ve nem koşullarına maruz kalabilir. Bu yüzden ahşap kapıların ısı ve neme karşı dayanıklı olması gerekir. Örneğin banyo kapısı çok fazla neme maruz kalacağı için bu kapıların suya ve neme karşı dayanıklı olarak üretilmesi gerekir.

Ya da mutfak kapılarının buhara ve neme karşı dayanıklı olması gerekir. Bu yüzden iç mekan kapılarının suya ve neme karşı dayanıklı olması çok önemlidir. Kapının kullanım ömrünün artmasını istiyorsanız iç kapıların suya ve neme karşı dayanıklı olduğundan emin olunuz.

ahsap kapi alirken dikkat edilmesi gerekenler (5)

  1. Isı ve ses yalıtımlı ahşap kapılar tercih edin.

Özellikle kış aylarında odada ısı kaybı yaşanabilir. Eğer yalıtımlı iç kapılar tercih ederseniz kışın daha sıcak bir evde vakit geçirmiş olursunuz.

Ayrıca ses yalıtımı da bir kapıda bulunması gereken özelliklerden biridir. Bir odadaki sesin diğer odaya yansımaması için ses yalıtımlı kapılar tercih etmenizi öneririz.

Bir de toplu alanlarda kullanılabilecek iç kapıların darbelere karşı dayanıklı olması oldukça büyük önem arz etmektedir.

ahsap kapi alirken dikkat edilmesi gerekenler (6)

  1. Temizliği kolay olan iç kapılar tercih edin.

Kapılar kolaylıkla tozlanıp kirlenebileceği için temizliğinin de kolay olması önemlidir. Bu yüzden kolay temizlenebilen ahşap kapıları tercih ederek bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

ahsap kapi alirken dikkat edilmesi gerekenler (7) ahsap kapi alirken dikkat edilmesi gerekenler (8)

Evkap olarak Türkiye’nin en eski iç kapı üreticisi firmalarından biriyiz. Üstün tecrübe başarımız ile birlikte sizlere 70 yıldız hizmet ediyoruz. Bu bağlamda en kaliteli ahşap kapı modelleri ile karşınızdayız. Eğer dayanıklı ahşap kapı, lake kapı, PVC kapı, melamin kapı gibi kapı modellerini satın almak istiyorsanız tek yapmanız gereken web sitemizi incelemek ve bizimle iletişime geçmektir.

Unutmayın Evkap kapıları mutluluğa açılır. Dayanıklı ve uzun ömürlü iç kapı modellerinin adresi Evkap’tır.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top